Domáca prvá pomoc - resuscitácia

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých. 

Pevná podložka a záklon hlavy

Po tom, ako zabezpečíme pevnú podložku, na ktorú položíme dieťa (ak na nej už nie je), ako prvé si treba spomenúť na tzv. ABC, v angličtine znamenajúce airway breathing circulation. A teda, dýchacie cesty, dýchanie, obeh. Čiže, najprv skontrolujeme dutinu ústnu – ústa, či v nich nie je cudzie teleso, zbytky jedla, čokoľvek, čo tam nepatrí a odstránime to. Následne je potrebné spriechodniť dýchacie cesty. U detí do roka len predsunom sánky. Od roka sa robí aj záklon hlavy (miernym tlakom na čelo) a predsun sánky.

Zdroj: HSE.ie

Dýchanie z úst do úst a masáž srdca

Ďalší krok je špecifický pre detský vek. Keďže zástava obehu nastáva u detí vo veľkej väčšine prípadov, kvôli zástave dýchania, robí sa u detí úvodných 5 vdychov. Ľudia väčšinou vedia, že u dospelých je najčastejšou príčinou zástavu obehu, zástava srdca ako takého. Deťom však srdiečko funguje fantasticky (pokiaľ sa nejedná o deti s vrodenou vývojovou chybou srdca) a väčšinou zastane sekundárne. Čo znamená, že prvotná príčina je inde – buď v zástave dýchania (čo je najčastejšie) alebo skrz veľké krvácanie, šok, či iné. Práve preto, ak u dieťatka zistíte, že nejaví známky života, akonáhle vyčistíte ústa a spriechodníte dýchacie cesty, treba uskutočniť 5 úvodných vdychov. U malých bábätiek sa dýcha do nosa a úst zároveň, u väčších, kde už to nie je možné, nosné dierky stlačíme (zavrieme) a dýchame do úst. Približne jednu sekundu. Päť krát za sebou sekundový vdych.

Následne začneme stláčanie hrudníka. U detí sa stláča dolná pólka hrudnej kosti, buď 2 prstami u najmenších bábätiek, neskôr jednou rukou, neskôr oboma. U malých bábätiek je možné obopnúť hrudník oboma rukami a stláčať palcami. Stlačenie by malo byť približne do tretiny hrúbky hrudníka a treba ich urobiť 30. Rýchlosť stláčaní by mala byť taká, aby sa nám podarilo 100-120 stlačení za minútu. Keď si budete v duchu spievať Rolničky, rolničky a budete stláčať do rytmu, mali by ste sa vojsť do tohto rozmedzia. Po 30 stlačeniach uskutočníme dva vdychy a pokračujeme ďalej v tomto pomere 30 ku 2. Po minúte oživovania, voláme prvú pomoc – čiže 155 alebo 112.

Ak nechcete podávať dýchanie z úst do úst z nejakých dôvodov, je dôležité poskytnúť aspoň masáž srdca a, teda, stláčanie hrudníka v správnom rytme.

Zdroj: baby-arabia.com

Zopakovanie

Zopakovanie – tvrdá podložka, vyčistenie ústnej dutiny, spriechodnenie dýchacích ciest, 5 úvodných vdychov, 30 stlačení hrudníka, 2 vdychy, a potom už len dookola 30 stlačení a dva vdychy. Buď do príchodu pomoci alebo do objavenia sa známok života. Reakcie na podráždenie (v tomto prípade naše oživovanie – dieťatko reaguje na našu činnosť), kašľanie, či začatie normálneho dýchania. Ak dieťatko začne dýchať, ale ostáva v bezvedomí, dáme ho do stabilizovanej polohy alebo aspoň do akejsi polohy na boku. Aby sme zabránili zapadnutiu jazyka.

Prečítajte si

Hrôzostrašné kliešte

Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.

Keď to žije II.

Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.

Keď to žije

Vši a ich potomkovia hnidy, dorastajúce na našich vlasoch, sú kamoškami, po ktorých nik netúži. Môže za to nedostatočná hygiena? Doki Katka vám prezradí svoj príbeh a hlavne, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.

Leto, teplo, deti

Slnečné žiarenie vo zvýšenej miere môže poškodiť pokožku - môže ju spáliť. Je však potrebné na tvorbu vitamínu D. Nechceme sa spáliť, lenže potrebujeme aj prirodzene vytvorený vitamín D. Ako z toho teda vykľučkovať? Poradí DOKi Katka.

Dávame deťom hranice

Keď naše deti budú vidieť, že my ich prijímame, no zároveň im nedovolíme „skákať nám po hlave“, vezmú to, ako štandardný prístup a budú sa tak časom správať aj oni. S rešpektom voči druhým, no zároveň voči sebe.

Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.