Vdýchnutie cudzieho telesa

Vzniká veľmi náhle, najmä u detí do 2-3 rokov, najčastejšie pri jedle alebo hre s malými predmetmi. Dieťatko zrazu chrčí alebo vydáva hvízdavý zvuk, v horšom prípade začína omodrávať. Niekedy môže aj sliniť, sopliť, príp. úsilne dýchať – pozorujeme vťahovanie jamky nad spojením kľúčnych kostí. V prípade, že Vaše dieťatko účinne kašle, neomodráva, len kašle, necháme ho kašľať. Deti majú vcelku dobré reflexy, ktoré zabraňujú vdýchnutiu, takže, ak sa zdá, že to funguje, nezasahujme do toho.

Zdroj: Pexels.com

Naopak, ak sa nám zdá, že dieťa chce kašľať, ale nedarí sa mu, vydáva hvízdavý zvuk pri dýchaní, očervenieva alebo nebodaj premodráva, treba ihneď konať.
U detí do roka môžeme začať položením bábätka na naše predlaktie bruškom dole, tváričku držíme v dlani, dieťatko je naklonené hlávkou dole a buchneme mu spodnou časťou dlane medzi lopatky. Následne buchneme ešte 4-krát. Ak vdýchnuté teleso vyletí, dieťa začne dýchať, úžasné, zvládli sme to! Akby nie, pretočíte si na predlaktí dieťatko na chrbátik, hlávku máte v dlani, opäť je predlaktie naklonené tak, aby hlávka smerovala dole a uskutočníte stlačenie hrudníka, ako pri oživovaní – dvoma prstami 5-krát za sebou. Pomôže – skvelé. Nepomôže, otočíte zase dole bruškom. V medzičase voláte pomoc a opakujete 5x brucho, 5x chrbát, kým teleso nevyskočí.
U detí od jedného roka, resp. odkedy deti vedia stáť, môžeme použiť tzv. Heimlichov manéver, kedy si staneme za dieťa, ktoré sa dusí, obopneme ho okolo pásu, spojíme obe ruky v päsť a razantne zatlačíme pod rebrami (uprostred spojnice medzi pupkom a mečovitým výbežkom hrudnej kosti).

Tak pre zopakovanie – ak sa dieťa náhle pri hre, či jedle, z ničoho nič začne dusiť, chrčať, hvízdať, či omodrávať, skúsime Heimlichov manéver alebo dáme dieťa dole bruchom na predlaktí a buchneme medzi lopatkami.


Vdýchnutie cudzieho telesa treba odlíšiť od laryngitídy, či epiglotitídy, kedy má dieťa naviac zvýšenú teplotu, resp. horúčku.

Laryngitída

Je to vírusové ochorenie, ktoré je sprevádzané opuchom hlasiviek. Dieťa môže aj nemusí mať zvýšenú teplotu. Čo je však veľmi špecifické je charakter kašľa, ktorý znie ako štekanie psa. Častokrát si dieťa líha do postele zdravé a zobudí sa v noci rozhorúčené so štekavým kašľom a ťažkosťou dýchať, resp. môžeme počuť hvízdanie pri dýchaní. Vtedy treba otvoriť okno dokorán, ak je jeseň/zima/jar, dieťa zababušiť do periny a nechať ho dýchať chladný vzduch. Ak je leto, pomôže asi viac dýchanie vzduchu z otvorenej chladničky. Princíp je asi taký, že chladný vzduch stiahne cievy a tým sa zmenší opuch hlasiviek. Dieťatku by sa malo uľaviť po pár minútach. Následne treba nechať okno dokorán celú noc, dieťa poriadne prikryť a prevesiť cez postieľku mokrú plachtu, či uterák. Taktiež môžete podať Nurofen, ktorý má protizápalový účinok a pravdepodobne ho doma máte. Ak máte doma aj antihistaminiká (ako Aerius, či Fenistil), môžete podať aj tie. Ak ste toto všetko urobili a vaše dieťatko stále zle dýcha, môžete ešte skúsiť Priesnitzov obklad. No, ak stále budete mať pocit, že sa to nelepší, príp. sa to zhoršuje, radšej vyhľadajte odbornú pomoc.

Zdroj: Pexels.com

Prečítajte si

Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.

Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.

„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.

Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.