Psychomotorický vývoj v prvom roku života vo všeobecnosti

Moje vedomosti v tomto smere pochádzajú z troch navzájom prepojených zdrojov. Prvým impulzom na rozširovanie mojich pediatrických vedomostí o pohybovom vývoji bola naša prvá dcéra. Presnejšie jej neznášanlivosť polohy na bruchu. Jednak na brušku nebola rada, druhak, keď tam aj bola, nebola stabilná, bola asymetrická, jednoducho nevyvýjala sa v tomto smere správne, a tak bolo treba to riešiť cestou rehabilitácií.
Ešte predtým, ako sme sa dostali na vyšetrenie k rehabilitačnej doktorke, kúpila som si knižku, o ktorej som počula síce už predtým, no nebola som dostatočne motivovaná na to, aby som si ju kúpila. Ten čas nastal s ťažkosťami u dcérky a musím povedať, že knižka od Evy Kiedroňovej Rozvíjej se děťátko, bola v tom momente to najlepšie, čo som mohla urobiť. Taktiež som pri čítaní tej knihy zistila, ako málo sa tejto téme venujeme vrámci špecializácie z pediatrie a, aká je to chyba. Pretože prvý rok života našich detí je tak neskutočne nabitý ich novými a novými schopnosťami a vedomosťami, že ten základ, ktorý sa učíme, by bolo skvelé obohatiť aspoň raz toľko, ak nie aj 3-4x krát, čo do objemu informácií, ktoré sa k mladému pediatrovi dostanú. Tak sa stalo, že som si doštudovala, čo si myslím, že som mala už dávno vedieť, a taktiež objavila som nový pohľad na pohybový vývoj. Presnejšie pochopila som, ako sme my ako rodičia, hlavne mamy, spolutvorcami správneho pohybového vývoja skrz to, ako s bábätkom manipulujeme a, ako k nemu pristupujeme. Posledným zdrojom informácií bolo školenie pani Jarmily Čápovej, českej fyzioterapeutky, ktorá na základe svojich doterajších skúseností vytvorila koncept bazálnych posturálnych programov. Ona, ktorá pracuje predovšetkým s deťmi s výrazne sťaženým pohybovým vývojom, bazíruje na tom, aby sa mamy najprv naučili s bábätkom správne manipulovať a až potom ich učí jednotlivé cviky s nimi. Jej seminár ma len utvrdil v tom, že to, čo vyzerá, že má logiku, ju asi naozaj má Že manipulácia a pohybový vývoj sú veľmi úzko prepojené.  

Zdroj: Knihobot.sk

A, samozrejme, nemôžem zabudnúť, že moje skúsenosti sa rozširovali aj pri druhej dcérke a zároveň sa stále rozširujú s každým dieťatkom, ktoré sa v mojom okolí narodí, o ktorom sa niektorá z mojich kamarátiek mamín so mnou porozpráva, a ktorého rozvoj mám tú česť sledovať. Každým dňom ma naši drobci utvrdzujú v tom, že vedia, čo robia a, že my sme tu na to, aby sme pri nich boli a, kde tu ich zľahka poopravili alebo im boli na blízku, keby potrebovali našu pomoc.  

Kvalita či rýchlosť?

Čo je veľmi dôležité si vysvetliť hneď v úvode a, čo platí vo všeobecnosti o pohyboch a ich vývoji, je v prvom rade kvalita pohybov. To znamená, že nie je dôležité, ako rýchlo dieťa dokáže urobiť, ktorý pohyb, ale, akým spôsobom ho urobí. Je omnoho dôležitejšie, aby sa dieťa napríklad pretočilo správnym spôsobom z chrbta na bruško, ako, aby sa pretočilo okolo 6. mesiaca. 6. mesiac, ako aj ďalšie obdobia, sú orientačné a vždy treba počítať nejaké obdobie plus, či mínus a stále je to v poriadku. Čo však nie je v poriadku je napríklad, keď sa dieťa pretáča cez záklon hlavy. Správny pohyb je taký, že dieťatko zdvihne nôžky k brušku, príp. aj urobí predklon hlávky k hrudníku a následne urobí pohyb jednou rukou cez telo na druhú stranu a následne sa pretočí. Ak dieťa nedvíha nohy, ale zakláňa hlavu a takým spôsobom sa pretočí, je to spôsob nesprávny, ktorý môže do budúcna spôsobiť svalové asymetrie, ťažkosti s chrbticou, a preto je dôležité takéto dieťatko dať vyšetriť alebo s ním cvičiť tak, aby sme mu ukázali správny spôsob pretočenia. Ak sa naše dieťatko správne pretočí v 8. mesiaci, nie je ani spomalené, ani nešikovné, jednoducho na základe rôznych príčin sa mu podaril správny pohyb neskôr, ako iným deťom. To je všetko.

Zdroj: Unsplash.com

Symetrickosť pohybov

Druhá dôležitá položka z hľadiska správnosti pohybového vývoja je symetrickosť pohybov. Preto približne od 3. mesiaca by dieťatko malo vykonávať všetky pohyby na obe strany rovnako správne. Môže niektorá strana trošku prevažovať, no malo by sa napríklad vedieť pretočiť na obe strany, dvíhať sa k opore cez obe nohy, hýbať rovnako oboma rukami aj nohami, uchopovať hračky do oboch rúk.  

Postupnosť pohybov

V neposlednom rade je dôležitá postupnosť pohybov. Jednotlivé pohybové vzorce a schopnosti má dieťa nadobúdať postupne jeden za druhým, nepreskakovať a hlavne my by sme nemali ich postupnosť urýchľovať, lebo si myslíme, že už má robiť to, či ono. Každý pohybový vzorec má svoj význam z hľadiska vývoja jednotlivých svalových skupín a niekedy dokonca vplývajú aj na intelektové, či iné schopnosti. Niektoré deti majú tendenciu niektoré pohyby akoby preskočiť, lebo sú zvedavé, veľmi múdre, ale ich telíčko akoby nestíha, a tak akoby hlava predbieha telo, no to môže mať neskôr vplyv na správny vývoj chrbtice, či nôh. V takých prípadoch môžeme dieťatku ukázať, ako správne urobiť ten, či onen pohyb alebo mu vytvoriť priestor, v ktorom sa bude jeho pohyb vyvýjať správnym postupom.  

Správna manipulácia

Ku všeobecnému úvodu o pohyboch nakoniec treba spomenúť správnu manipuláciu a náš postoj. Ako s bábätkom a dieťatkom manipulujeme a, ako k nemu pristupujeme z hľadiska jeho pohybového rozvoja. Či mu umožníme voľný pohyb alebo nie, či uspôsobíme prostredie tak, aby mohlo bez nebezpečenstva objavovať svet okolo seba a hýbať sa, ako potrebuje a, či ho naučíme po troške miernej frustrácií, ktorá je motivujúca alebo mu urobíme vždy po vôli. Prečo je naša manipulácia s bábätkom tak dôležitá? Pretože prvé týždne sa bábätko ako také ešte nehýbe v zmysle, že by vedelo meniť polohu. Hýbe rukami, nohami, hlávkou, no nevie sa presunúť z miesta na miesto, či pretočiť sa z chrbta na brucho. Všetky tieto pohyby robíme zaň my. Čokoľvek dieťatko potrebuje – jesť, prebaliť, okúpať, všetko sa deje cestou našej manipulácie s ním. V číslach je to 350 až 700 pohybov denne v našej réžií. Celkom veľa, že?:) A práve, keď si uvedomíme veľkosť toho čísla, musí nám byť jasné, že asi celkom zaváži, či bude s dieťatkom manipulované rýchlo, nepremyslene, so záklonmi hlavy, pri ktorých sa môžu poškodiť svalové mikrovlákna alebo jemne, s rozvahou, sprievodným slovom a s uvedomovaním si, ako robíme, ktorý pohyb. Doslova by sme mohli povedať, že je dieťatko a jeho pohybový vývoj v prvé týždne jeho života v našich rukách. No nielen v počiatočnom období, ale aj neskôr ďalšie mesiace, v podstate až do prvých samostatných krokov je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Vývoj posturálnych svalov ovplyvňuje predovšetkým spôsob nosenia, pomáhanie, či nepomáhanie pri chodení, umožnenie voľného pohybu v priestore, nielen doma, ale aj vonku. Taktiež vplýva na motiváciu dieťatka náš postoj. Ak mu vždy dáme to, čo bude chcieť a nenecháme ho do preňho únosnej miery posnažiť sa získať to, po čom práve túži, nebude sa snažiť. Únosná miera frustrácie je rovnako dôležitá pri pohybovom vývoji ako aj pri psychickom dozrievaní.    

Zdroj: Unsplash.com

Prečítajte si

Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.

Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.

„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.

Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.