„Oči, oči, čierne oči, čo mám s vami róbiť? Nechcú spať, nechcú spať, len po fraji chódiť.“ Nuž, tu sa síce jedná o nespavosť a tá nesúvisí s poruchou oka ako takého, ale to, o čom budeme písať nižšie, sa bude týkať hlavne chorôb a dysfunkcií oka. Predovšetkým tých najčastejšie sa vyskytujúcich u detí.
Medzi prvé ťažkosti s okom patrí zápal spojiviek, ktorým trpia už niektorí novorodenci. Môže sa vyskytnúť akoby jednorazovo, ale častejšie sa týka hlavne bábätiek s ťažšou priechodnosťou slzných kanálikov. V takýchto prípadoch bývajú spojivky zapálené opakovane. Rodičia môžu mať pocit, že sú v akomsi začarovanom kruhu. Liečia oči kvapkami, zlepší sa to, potom, keď ukončia liečbu, sa očko opäť začervená a tečie z neho žltý alebo až žlto-zelený sekrét. Niekedy môžu byť očká úplne zlepené. Ono sa to po ďalších kvapkách s veľkou pravdepodobnosťou znova upraví. Taktiež je však pomerne vysoká pravdepodobnosť, že sa po liečbe zápal opäť vráti. V takomto prípade (keď už dostávate asi tretí predpis antibiotických kvapiek do očí) je vcelku dôležité, snažiť sa aj o pravidelnú masáž slzných kanálikov a pravidelný preplach očí očným dezinficiens aj mimo kúry s antibiotickými kvapkami. Niekedy však striedavým kvapkaním a masážami predsa len dôjdeme až k tretiemu mesiacu bábätka a vtedy už je možné pomôcť mu tzv. preplachom slzných kanálikov. Zákrok trvá v princípe pár sekúnd a vášmu drobátku sa po ňom veľmi uľaví a, hlavne, už nebude mať opakované konjuktivitídy.
Zápal očných spojiviek sa samozrejme môže vyskytnúť aj v neskoršom veku. Často bývajú akési epidémie konjuktivitíd v škôlkach. Tým, že malí škôlkari sú celkom kontaktní, žmolia si boľavé oči, ľahko prenesú infekciu na kamaráta. Tieto infekcie môžu byť vírusové – vtedy je skôr začervenané očné bielko a zvýšená slzivosť alebo môžu byť bakteriálne, pri ktorých už býva hustý lepivý žltý až žlto-zelený výtok z očí. Pri vírusovej konjuktivitíde veľakrát stačí použiť opakovane v priebehu dňa očné dezinficiens. Akby to nebolo dostačujúce, určite pomôže skontaktovať sa s pediatrom, aby vám prepdpísal antibiotické kvapky. Tie treba kvapkať minimálne 7 dní, aj keby zrovna bolo očko ako nové už po 1,5 dni kvapkania.

Ďalším typom zápalu spojiviek je alergická konjuktivitída. Pre tú je typická sezónnosť. Najmä, akby korelovala s Vašou alergiou, je vysoko pravdepodobné, že aj u vášho dietka pôjde o alergický zápal spojiviek. V tomto prípade býva začervenané bielko a pomerne výrazný pocit svrbenia, či rezania očí. Ak ťažkosti s očami sprevádza kýchanie a vodopády tekutého sopľa z nosa, viete, s čím máte do činenia a, čo vám treba – okrem očného dezinficiens aj lokálne kvapky do očí s obsahom antihistaminika. Prípadne aj dáky sirup alebo tabletky s antihistaminikom, akby boli prejavy alergie veľmi výrazné a život znepríjemňujúce.
Veľmi nepríjemným môže byť aj tzv. „niečo v oku“ odborne nazývané cudzie teleso v oku. Náhle vám dieťa plače, že ho bolí, či reže, či škriabe v oku, a keďže si ho s veľkou pravdepodobnosťou už riadne pomrvilo, určite ho má aj červené. Pomôcť môže výplach oka alebo nadvihnutie horného očného viečka na pár sekúnd. Chceme dosiahnuť zvlhčenie oka a odplavenie cudzieho telesa smerom k vnútornému očnému kútiku, odkiaľ ho vieme príp. sterilnou gázou odstrániť.

Z infekčných ťažkostí sa ešte môže vyskytnúť u detí tzv. jačmeň. Pomenovanie je vcelku príznačné, keďže ho spoznáte tak, že na okraji dolného alebo horného viečka sa objaví akési červené zrniečko, ktoré bolí a neskôr sa v ňom môže urobiť hnis. Viečko býva pripuchnuté a začervenané. Lieči sa tiež antibiotikami, v tomto prípade masťou. Preplach kvapkami s dezinficiens je však vždy nápomocný.
Z neinfekčných ťažkostí si treba všímať, či sú u nášho dieťatka oči súmerné, či sa symetricky hýbu do strán, či sú rovnako postavené aj v krajných polohách, či sú zrenice rovnaké a majú rovnaký odlesk. Akby bolo jedno horné viečko nižšie ako druhé a teda, jedno očko by vyzeralo akoby menšie ako druhé, určite na to treba upozorniť ošetrujúceho pediatra.
Rovnako je potrebné ďalej vyšetrovať rozdielny odlesk zreníc alebo odlesk inej farby ako majú ostatní členovia rodiny, či rozdielnu veľkosť zreníc. Taktiež, na čo majú stále niektorí lekári rôzny názor, aj škúlenie, je potrebné riešiť. Aj u malých bábätiek. Ak registrujete u vášho bábätka, že jedno očko zabieha alebo sa jednoducho nepohybuje rovnako ako druhé očko, je určite na mieste oftalmologické vyšetrenie. Nie je dôvod čakať do roka, či nebodaj neskôr. Môže sa jednať o neškodnú svalovú nesymetrickosť, ale môže ísť o poruchu zraku, ktorá potrebuje korekciu okuliarmi alebo iné ochorenie oka, ktoré vyžaduje skorú liečbu.
Menej častým, ale vcelku vážnym ochorením oka je autoimunitný zápal dúhovky, pri ktorom môže dieťa udávať len miernu bolesť oka a môže sa vyskytnúť aj výtok. Ak však uvidíte akoby zakrvácanie pod dúhovkou (akoby tenká červená polkruhovitá čiara pod farebnou časťou oka), je to jednoznačne dôvod, čo najrýchlejšej návštevy očného lekára.
V neskoršom veku sa môžu poruchy zraku, ako je krátkozrakosť, či ďalekozrakosť prejaviť bolesťami hlavy (najmä v oblasti záhlavia), žmúrením, či častým žmurkaním. V škole dieťa zrazu nedovidí na tabuľu alebo môže byť jednoducho na konci dňa v škole unavené viac ako zvyklo bývať.
Keďže oko je pre náš život nesmierne dôležité, netreba s kontaktovaním ošetrujúceho lekára váhať v žiadnom z vyššie menovaných prípadov. Aby ste, čím skôr dostali potrebnú starostlivosť a oko bolo opäť v poriadku.
Prečítajte si
Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.
Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.
Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.
„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.
Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?
Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.