​​Bruškové boľačky

Niežeby som vás chcela takto z úvodu strašiť bolesťami vášho bábätka, avšak existujú dve dojčenské „diagnózy“, ktoré sú pomerne známe a pomerne záludné. Jednak sú záludné preto, že to nie sú naozajstné diagnózy v zmysle choroby a druhak sú záludné v tom, že sa riešia pomerne ťažko. Áno, inkriminovanými sú GER alias dojčenský reflux a dojčenské koliky alebo akási celková nezrelosť tráviaceho traktu, nervovej sústavy a celkovej regulácie.

Reflux

Je v princípe úplne normálny a vlastne prítomný u každého dieťatka po narodení. Zvierač (sval), ktorý zabraňuje návratu žalúdočného obsahu do pažeráka je u najmenších detí slabý, neplní si ešte stopercentne svoju funkciu. Preto dávame deti odgrgnúť, preto je pre ne úplne bežné, že sa im trošku mliečka po jedení vráti.

LENŽE, existuje malé množstvo detí, u ktorých je tento zvierač naozaj veľmi slabo funkčný a u nich je prítomné akési odgrckávanie nielen krátko po jedení, ale aj hodinu po jedení, po zobudení po spánku, pri prebaľovaní a častokrát to bývajú pomerne veľké množstvá. Niektoré deti kvôli tomu slabšie prospievajú. Niektoré síce prospievajú, ale celý deň preplačú. Lebo ich páli pažerák. Niekedy to mlieko ani nevýjde von, len badáme na dieťati, že ho evidentne niečo zrazu strašne zabolí, či podráždi až červenie a pučí sa od bolesti. Tieto dojčatá nechcú ležať v postieľke, nevydržia v kočíku, lebo poloha v horizontále je pre ne úplne hrozná, lebo sa im vracia obsah žalúdka vyššie. Sú to deti, ktorých mi je úprimne ľúto. A aj tých matiek je mi ľúto. Odžila som si pravidelné opakované prezliekanie medzi 2 a 5 ráno, 2-4 práčky denne (bodyčka, látkové plienky, plienky, plienky, bodyčka, pyžamká, plienky, plienky, plienky), dieťa na rukách a na prsníku takmer celý deň niekoľko prvých týždňov, otázky, či niekedy to naše dieťa bude aj pokojne spať a usmievať sa… Radšej by ste boli, keby to bolelo vás a nie sa pozerať na to škvŕňa ako trpí a vy mu neviete pomôcť…

Zdroj: Unsplash.com

Môžete síce skúsiť rôzne preparáty, ktoré zahusťujú mlieko alebo pri nedojčených deťoch špeciálne antirefluxné formule. Alebo môžete skúsiť sirup, čo má údajne reflux zmierniť. Môžete skúsiť klinový vankúš, vyvýšenú polohu, krížový úväz elastickou šatkou, dudel, polohu na bruchu za dňa, keď si na dieťa vidíte… môžete všeličo skúsiť, čo vám poradia kamarátky alebo váš pediater…

LENŽE, niekedy pomôže len čas. Niekedy sú to 3 mesiace, niekedy polroka, niekedy pomôžu príkrmy, niekedy, keď dieťa začne štvornožkovať, spevní brušné svaly, niekedy až, keď sa postaví a niekedy to prejde zo dňa na deň na konci 14. mesiaca. Ono až do roka a pol je to stále tzv. v norme. Potom už to treba riešiť s detským gastroenterológom. Avšak verím, že, ak sa budete musieť popasovať s touto záludnosťou, vyrastie to vaše bábo z nej skôr ako tá naša v 14-tich mesiacoch…

Koliky

Aby toho nebolo málo, existuje ďalší dojčenský problém, ktorý vylieči len čas. Staré známe koliky, ktorým už dnes rozumieme o kulilinček lepšie ako pred 50-timi rokmi. Vtedy bolo najlepším liekom kočíkovanie dieťaťa cez prah – rozumej – drncanie tam a spať.
V rozličných obdobách aplikujú túto metódu na ,,nevednoprečoplačúce“ deti aj dnešné mamy, ktoré sa snažia uspať ich všakovakými spôsobmi, až ich nakoniec uspia udrncaním, či utrasením. Nuž, rozumiem, že si prajeme, aby dieťa neplakalo a spalo. Len musím tu podotknúť, že ja to vnímam, ako uspatie dieťaťa omráčením. Nie je to riešenie problému.

A preto sa s tým veľmi nedokážem stotožniť. Na druhú stranu je pravda, že ten problém je taký komplexný, že sa vlastne nedá veľmi riešiť. Keďže ide možno o predráždenie nervovej sústavy, možno o nezrelosť tráviaceho traktu, možno je za tým nestabilita všetkých regulačných systémov a môže to byť aj obyčajná únava.

Zdroj: Pexels.com

Ako pri refluxe, aj tu sa ponúka niekoľko riešení, ktoré môžete vyskúšať.

—> Probiotické kvapky

—> Kvapky na zmenšovanie plynových bublín, ktoré blúdia črievkami vášho drobca a spôsobujú mu bolesti. Môžete bublinky aj prácne vymasírovávať. Mám kamošku, ktorá tie bublinky presne cítila a posúvala ich pozdĺž hrubého črievka von, až kým ich jej malý vyprdkal.

—> Kedysi bola celkom v kurze rektálna rúrka. Vlastne, stále je v hre. Akurát to s ňou netreba preháňať.

—> Máme aj bylinkové kvapky, ktoré majú za úlohu zlepšiť prdkanie.

—> Máme aj homeopatické čapíky na dojčenské koliky – veľakrát obsahujú kamilky, či aníz, či fenikel. Kamilky sú všeliekom na akúkoľvek podráždenosť dojčiat a fenikel a aníz nemusím ani predstavovať.

—>A tiež si môžeme naštudovať knižky, ktoré koliky vysvetľujú, ako nedostatok spánku a ponúkajú rôzne riešenia.

Toto všetko máme k dispozícií, áno. Či pomôže? Nezaručujem. Netreba si tým však
lámať hlavu. Skúsite, čo bude vo vašich silách. Možno niečo zaberie. A keď nezaberie,
nakoniec určite zaberie čas. Čo sa ráta a čo je pre bábätko najdôležitejšie, že budete pri ňom, keď bude mať boliestku. Nenecháte ho plakať samé. Bude plakať vo vašom náručí.

Prečítajte si

Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.

Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.

„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.

Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.