Eustachova trubica je u detí pomerne krátka, keďže deti sú malé, a preto aj infekcia má kratšiu cestu z nosa alebo hltana do ucha. Z toho vyplýva, že, čisto teoreticky, každý sopeľ a zápal nosohltana alebo aj hltana ako takého môže byť skomplikovaný zápalom stredného ucha. Zároveň môžeme povedať, že zápal stredného ucha zväčša nevznikne ako prvotný zápal. Neexistuje osamote. Je to druhotná komplikácia už existujúceho problému, ktorý sa, buď nerieši alebo je infekcia tak agresívna, že pomerne rýchlo postupuje zápal sliznice ďalej. V tomto prípade, Eustachovou trubicou do stredoušnej dutiny.
Keď k tomu dôjde, môže sa objaviť bolesť v uchu a náhly výstup teploty nad 38,5°C, ktorá zvykne trvať viac ako 24 hodín, aj napriek pravidelnej a správnej liečbe antipyretikami (liekmi na horúčku). Sú však aj prípady bez zvýšenej teploty, ale je prítomná výrazná, niekedy pichavá, či pulzujúca bolesť v uchu. U dojčiat sa môžeme stretnúť len s horúčkami bez iného zjavného problému, keďže bábätká nám ešte nevedia povedať, že ich bolí uško. Pediater dieťa vyšetrí, zhodnotí normálny nález na pľúcach, v dutine ústnej, vyšetrí moč, ktorý bude negatívny a vtedy mu ostane ešte možnosť vyšetrenia otoskopom. Keď otoskopicky zhodnotí, že je v stredoušnej dutine zápal, môže si pomocou CRP odlíšiť bakteriálny od vírusového a na základe toho zvoliť liečbu. Akby predovšetkým bakteriálny zápal stredného ucha trval dlhšie bez liečby, mohlo by dôjsť aj k prasknutiu blany bubienka a vo zvukovode by sa objavil hnisavý žltozelený výtok. Sprievodne sa pri otitíde objavuje tiež zaľahnutie v uchu alebo sa náhle zhorší sluch, na čo malé detičky väčšinou neupozornia. Pri správnej liečbe väčšinou dôjde k obnove počutia.
Zdroj: Unsplash.com
Čím menšie dieťa, tým vážnejší je sopeľ. Tým viac sa musíme snažiť odstraňovať sopeľ z nosa. Nielen preto, že deti do roka nevedia dýchať ústami, ale aj preto, že, čím menšie dieťa, tým menšia Eustachova trubica. A tým kratšia cesta z nosa do ucha. Takže u malých detí odsávať, odsávať a odsávať. U detí od 2 rokov, treba učiť fúkať správnym spôsobom. Vždy je jedna dierka zatvorená a z druhej sa fúka a následne sa to vymení. Nikdy nefúkame obe dierky naraz. Aby nešiel hlien do dutín alebo napríklad do Eustachovky.
Ak už je naše dieťa v období vzdoru a fúkať síce vie, ale nechce spolupracovať na povel, môže mať len dve možnosti na výber – odsávať alebo fúkať. Sopeľ jednoducho musí ísť von, inak by hrozilo vyšetrenie v nemocnici alebo nebodaj prepichovanie ucha! To sa síce stáva už len veľmi zriedkavo, ale vaše dieťa to nevie a vy ho nestrašíte, vy mu len hovoríte o možných následkoch jeho nespolupráce. Srandujem, ale len tak trošku. Jednoducho, sopeľ musí von. To vám povie každý otorinolaryngológ, najmä detský. Je to ich modlitba za zdravé stredné ucho – naučme deti správne fúkať a nebudeme musieť liečiť toľké otitídy.
Ak ste sa však snažili, odsávali ste a správne fúkali a aj napriek tomu, ucho bolí, nebodaj stúpa teplota, dajte dietku od bolesti a zápalu Ibuprofen v správnej dávke a vyhľadajte vášho obvodného pediatra, či ORL špecialistu. Ušká sú dôležité, treba ich liečiť, čím skôr a netreba to podceniť. Pri bakteriálnom zápale stredného ucha sú potrebné antibiotiká v dostatočne dlhom trvaní a pri seróznom zápale (vírusovom) zase nezaškodia silnejšie kvapky na zápal, ktoré sú tiež iba na predpis.
Prečítajte si
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.
Keď to žije
Vši a ich potomkovia hnidy, dorastajúce na našich vlasoch, sú kamoškami, po ktorých nik netúži. Môže za to nedostatočná hygiena? Doki Katka vám prezradí svoj príbeh a hlavne, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.
Leto, teplo, deti
Slnečné žiarenie vo zvýšenej miere môže poškodiť pokožku - môže ju spáliť. Je však potrebné na tvorbu vitamínu D. Nechceme sa spáliť, lenže potrebujeme aj prirodzene vytvorený vitamín D. Ako z toho teda vykľučkovať? Poradí DOKi Katka.
Dávame deťom hranice
Keď naše deti budú vidieť, že my ich prijímame, no zároveň im nedovolíme „skákať nám po hlave“, vezmú to, ako štandardný prístup a budú sa tak časom správať aj oni. S rešpektom voči druhým, no zároveň voči sebe.
Ako pestovať pozitívny vzťah k jedlu od malého malinka
Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.