Obstipácia – zápcha

Človek by si myslel, že zápcha nie je ani tak častá a ani tak hrozná, ako hnačka, avšak nemusí to tak vždy byť. Prečo?
Jednak je zápcha alebo sklon k zápche pomerne bežná v určitom vekovom období detí a druhak, keď sa z nej stane dlhodobý problém, je častokrát pomerne ťažko riešiteľná a vyžaduje veľa práce s dieťaťom a veľké úsilie na strane rodiča.

O zápche hovoríme, ak dieťa chodí na veľkú potrebu menej ako raz za tri dni. Taktiež je podstatná konzistencia stolice, ktorá je v tomto prípade tvrdá, niekedy veľmi páchnuca (keďže stolica čaká v črevách niekoľko dní). Vyprázdňovanie je náročné a môže spôsobovať drobné zranenia konečníka, čo nám k liečbe veľmi neprispieva.

Častokrát zápcha vznikne jednorazovou epizódou dlhšieho nekakania, vyprázdnením tvrdej stolice, ktoré spôsobí ranku a teda bolesť, ktorá, kým sa konečník nezhojí, trápi dieťa pri každej stolici. Takže dieťa nechce ísť kakať, lebo sa bojí, že ho to bude znova bolieť. Týmto spôsobom sa z jedného nevinného razu môže stať časom habituálna zápcha. Teda zvyk, ktorý trvá následne týždne až mesiace a jeho riešenie vyžaduje prácu psychologickú, zmenu jedálnička a možno aj vyšetrenie u pediatra.

Zdroj: Unsplash.com

Ono vlastne pediater pri každej zápche zväčša postupuje určitým spôsobom. Ako prvé je potrebné na základe fyzikálneho vyšetrenia dieťatka vylúčiť, že sa môže jednať o tzv. organickú zápchu. Kedy sa jedná o poruchu na úrovni čreva alebo inervácie čreva. Ak takéto podozrenie lekár nemá, je možné pokúsiť sa o zmenu stravovania a navýšenie pitného režimu. Stravu je potrebné obohatiť o vlákninu (zelenina, ovocie, strukoviny, celozrnné obilniny), semiačka (hlavne ľanové) a potraviny, ktoré obsahujú probiotické kultúry. Na zváženie sú tiež kupované probiotiká a ich dlhodobé užívanie. Taktiež je dôležitý dostatok pohybu, s ktorým súvisí aj pohyblivosť čriev.

Ak je zmena výživy nedostačujúca, ďalším (niekedy už prvým) krokom je liečba preparátmi s makrogolom, ktoré by mali zmäkčiť stolicu. Umožnia jej nebolestivý a nenáročný odchod. Ak pomôžu, skvelé. Ak by nepomohli, je ešte možné, že pediater navrhne vyšetrenia stolice a krvi alebo vás odošle na vyšetrenie u gastroenterológa. Je totiž potrebné zistiť, či zápcha nesúvisí s nejakým zatiaľ nepoznaným ochorením u dieťaťa, ktoré sa môže prejavovať aj zápchou. Sú takými napríklad znížená funkcia štítnej žľazy, cystická fibróza, celiakia, alergia na bielkovinu kravského mlieka, či laktózová intolerancia.

Zdroj: Pexels.com

Len v menšine prípadov sa zistí nejaké ochorenie. U veľa detí z bežnej populácie sú všetky vyšetrenia takpovediac v poriadku a lekár teda zhodnotí, že sklon k zápche je skôr v psychike (hovorí sa o tzv. funkčnom probléme). Niekedy nám v dákom kritickom bode tento zvyk začal a dieťa ostalo v začarovanom kruhu. V takomto prípade je potrebná kombinácia liečby preparátmi s makrogolom, ktoré nám, dúfajme, dajú priestor na prácu s dieťaťom po psychickej stránke. Je určite fajn poradiť sa s detským psychológom alebo možno už váš pediater vám bude vedieť, čo to odporučiť, ak bude mať na vás časový priestor.


Lebo tento typ ťažkostí vyžaduje hlbší rozhovor, častokrát aj rozhovor s dieťaťom a lekár/terapeut potrebuje prinajmenšom hodinku času, aby sa dopracoval k tomu, kde/kedy bol začiatok problému. A následne mohol navrhnúť riešenia, či ďalší postup na ceste za pravidelnou nebolestivou stolicou.

Ak potrebujete akúkoľvek radu či konzultáciu neváhajte sa obrátiť na nás OKiDOKi Katku a Elenku. Naše služby nájdete TU.

Prečítajte si

Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.

Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.

„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.

Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.