Novorodenec I.

V dnešnom článku budeme pokračovať vo výzvach, problémoch a riešeniach, ktoré prichádzajú s novým malým človiečikom.

Močenie

Asi najzásadnejší parameter, podľa ktorého vieme zhodnotiť, či má mamička dostatok mlieka. Keďže mlieko zabezpečuje rovnako hydratáciu ako prospievanie. Novorodenec by mal mať denne 6-8 pomočených plienok. Vtedy sa nám prúžok na plienke sfarbí. Akby tých plienok bolo menej, treba sa jednoznačne pokúsiť o navýšenie dojčenia. Ak by to nestačilo, treba konzultovať pediatra. Ešte predtým, ako ho budeme môcť navštíviť určite doplniť dieťatku umelé mlieko alebo odstriekané mlieko z fľaše. Niektoré maminy majú dosť mlieka, len deti nedokážu spočiatku dobre sať. Existuje veľa možností, ako pomôcť bábätku, či mamičke rozbehnúť dojčenie, netreba preto váhať a privolať si laktačnú poradkyňu, či inú pomoc. Ak je však pomočených plienok dostatok môžeme byť v princípe pokojní.

Stolica – kakačka – hovienko

Ideálna stolica je tzv. praženičkovej konzistencie. Čiže žlto-oranžovej, niekto vraví horčicovej farby, s hrudkami. Ak je takáto – paráda, môžeme byť vysmiati, všetko je v úplnom poriadku. Ak je stolica iná, riedka, vodovejšia, žltá, či oranžová, bez hrudiek, či nebodaj zelená, nemusí to ešte nič znamenať. Dôležité je, koľko si dieťa priberie a v súvislosti s tým sa o stolici porozprávate s pediatrom. No, ak si bábo priberá dobre, tzv. prospieva, môže to byť jednoducho jeho typ stolice.

Hlava

Niektoré deti majú po pôrode na hlávke otlaky alebo akési zdureniny. Väčšina z nich sa vstrebe počas prvých dní, menšia časť z nich sa upraví počas prvých týždňov. Veľká fontanela je mäkká priehlbinka na temene hlavy, ktorá zabezpečuje, že detská hlava môže rásť. Netreba jej venovať špeciálnu pozornosť. Jedine, keby sa zrazu zmenil jej charakter – bola by vypuklejšia, vpadnutejšia, hýbala sa aj v pokoji, vtedy o tom učite treba informovať detského lekára.

Zdroj: Pexels.com

Oči

Niekedy sa stáva, že hnisá jedno alebo obe očká. Buď sú po spánku zlepené alebo z nich vyteká žlto-zelený výtok. Ako prvú pomoc môžeme kvapnúť do hnisavého očka materské mlieko 2-3x denne. Okrem toho treba oči preplachovať Ocuflashom alebo O-Septonexom aj 3-5x denne. Ak by to nepomáhalo, treba sa poradiť s pediatrom.

Pokožka tváre

Po 3-4 týždňoch, keď už chodievame týždeň, či viac, na vychádzky, môže pokožka na tvári zareagovať tzv. novorodeneckým akné. Pokožka takto reaguje na všetko, čo je v ovzduší – toxíny, pele, prachové častice. Doteraz bola v sterilnom prostredí a s vychádzkami sa musí vysporiadať s rôznymi škodlivinami. Môže sa preto zapáliť. Na začervenané miesta je veľmi fajn skúsiť repíkový čaj. Sterilný štvorec namočíme do výluhu a 2-3x pretrieme podráždenú časť kože. Ak by boli na líčkach aj hnisavé vyrážky, na tie môžeme kvapnúť materské mlieko. Keď to nebude dostačujúce, poradíte sa ošetrujúcim lekárom vášho bábätka.

Prsty na nohách

Občas sa zapáli na nôžkach niektorý z nechtov, ktorý vrastá do okolitej pokožky. Na tieto začervenania je tiež skvelý repík, ktorý pokožku zvykne uvoľniť a zápal zmierniť.

Soor – žabka

Kvasinkové ochorenie dutiny ústnej ide ruka v ruke s hygienou matkiných bradaviek. Takže ideálny spôsob ako predísť žabke v pusinke bábätka je už od začiatku dodržiavať dôslednú hygienu bradaviek. A teda, pred dojčením aj po dojčení si pretrieť bradavku prevarenou vodou (môžete mať prevarenú vodu v miske, prekrytú tanierikom a pred dojčením a po dojčení si vždy namočíte vatový tampón a pretriete bradavku). Ide o to, aby na bradavke neostalo zaschnuté mlieko (mikroskopické množstvo, pre nás neviditeľné), ktoré je živnou pôdou pre kvasinky. Ak už však vaše dieťa žabku v puse má – biele povláčiky na jazyku, zvnútra líc, či na ďasnách, môžete skúsiť Cebion na sterilnú gázu a povytierať mu pusinu, príp. po každom dojčení dať dieťatku za malú lyžičku dojčenskej vody (aby ste mu zliali mliečko z jazyka a slizníc). Ak nepomôže, treba sa poradiť s detským lekárom.

Uši

Uši nečistíme. Nanajvýš ich môžeme po kúpaní vysušiť. Čiže vatovou tyčinkou pretrieť ušnicu, nanajvýš okolie vstupu do zvukovodu. Avšak nezachádzame tyčinkou do zvukovodu – do vnútra uška. Mohli by sme viac uškodiť ako prospieť.

Genitál

Predovšetkým sa snažíme umyť genitál a okolie konečníka po každom kakaní. U chlapcov je to vlastne jednoduchšie, u dievčat je záhybov omnoho viac. Takže treba poriadne poumývať alebo očistiť vlhčenými obrúskami (bez prísad – len s vodou), aby nám neostávala stolica medzi lábiami (pyskami) a nemohla sa dostať do močovej trubice. Takisto je potrebné po kúpaní občas pišulku akoby otvoriť, aby sa nám malé pysky nezrástli. Akby sa nám vytvorila medzi nimi malá blanka a prekryl by sa tým vchod do pošvy, určite to treba riešiť s pediatrom.

Poloha na spánok

Deti je ideálne dávať spinkať v perinke do akoby naklonenej horizontály. Čiže nie na chrbte, ani nie úplne na boku. Ale na jednom boku postieľky oprieť perinku a na ďalší spánok na druhom boku postieľky oprieť perinku. A tak striedať. Alebo cez deň, keď pri ňom ste a bdelí, kľudne aj na bruško. Dôležité je, aby ste bábätko videli a keby si nebodaj odgrcne, aby ste mu plienočku s vyvráteným mliečkom dali hneď preč. Práve pre odgrckávanie je trošku naklonená poloha vhodnejšia, lebo gravitáciou nám od odgrgnutie stečie dole. Preto je aj fajn, dať pod líčko vždy plienočku.

Zdroj: Pexels.com

Poloha v bdelom stave

Keď vaše dieťa už začne byť viac a viac bdelé, je skvelé dávať ho na bruško. Ideálne po spánku, keď je oddýchnuté a pred jedením, aby zbytočne negrckalo tlakom na bruško. Pomaly po troške, vždy len, koľko mu bude príjemné. Postupne môžete tento čas na bruchu navyšovať. Tiež ho môžete nechávať na chrbátiku na voľnej mäkkej podložke, keď ste pri ňom. Aby mohlo, ak bude chcieť, hýbať rúčkami a nôžkami a postupne ich sledovať a používať. Čiže, keď je bábo hore, doprajme mu voľný pohyb podľa jeho možností a chuti.

Materiálne vybavenie pred príchodom novorodenca

Existuje pár vecí, ktoré by vám mohli byť celkom na osoh, keď sa vaše drobátko narodí:
  1. Apnoe monitor – pre váš pokojnejší spánok
  2. Ležadielko na kúpanie – pre príjemnejšie umývanie a kúpanie bez stresu z vyšmyknutia
  3. Odstriekavačka mlieka – na úľavu upchatých mliekovodov alebo rozbehnutie laktácie pri slabšom spontánnom toku mlieka
  4. Ohrievač na fľaše a fľašu (pre istotu)
  5. Nádobky na odstriekané mlieko (neskôr možno použiť na príkrmy)
  6. Sterilizátor – na odstriekavačku, nádobky, fľašku
  7. Pomôcka na dojčenie – dojčiaci vankúš alebo veľmi pohodlné kreslo podpierajúce aj lakte aj chrbát

Prečítajte si

Hrôzostrašné kliešte

Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.

Keď to žije II.

Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.

Keď to žije

Vši a ich potomkovia hnidy, dorastajúce na našich vlasoch, sú kamoškami, po ktorých nik netúži. Môže za to nedostatočná hygiena? Doki Katka vám prezradí svoj príbeh a hlavne, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.

Leto, teplo, deti

Slnečné žiarenie vo zvýšenej miere môže poškodiť pokožku - môže ju spáliť. Je však potrebné na tvorbu vitamínu D. Nechceme sa spáliť, lenže potrebujeme aj prirodzene vytvorený vitamín D. Ako z toho teda vykľučkovať? Poradí DOKi Katka.

Dávame deťom hranice

Keď naše deti budú vidieť, že my ich prijímame, no zároveň im nedovolíme „skákať nám po hlave“, vezmú to, ako štandardný prístup a budú sa tak časom správať aj oni. S rešpektom voči druhým, no zároveň voči sebe.

Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.