Lenže, pravda je taká, že pôrod síce je ťažký a náročný a určite sa treba naň čo najlepšie pripraviť, ale ním všetko len začína. Prebdené noci, zúfalstvo bezvýchodiskovosti a tisíce nezodpovedaných otázok prídu až s tým drobátkom, ktoré vám prišlo robiť radosť na tomto svete.
Preto sme sa rozhodli, že sa pokúsime vám aspoň trochu-trošičku pomôcť zvládnuť túto etapu vášho života. Pokúsime sa ešte predtým, ako vo vašej hlave vzniknú, zodpovedať vám nemálo otázok o novorodencovi a malom dojčati. Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré malý človiečik môže prvé dni a týždne svojho života mať a, ako sa mu dá pomôcť. A, čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode.
Skoré popôrodné obdobie
Pár dní v nemocnici
Doma je síce doma a väčšina z nás mamín sa už vééééľmi teší na pohodlie a súkromie a manžela, či staršieho súrodenca, ktorý nám už veľmi veľmi chýba, ale starostlivosť a pravidelná strava už prestávajú byť tak samozrejmé. Lenže vy to potrebujete. Vaše bábo to potrebuje. Potrebuje, aby ste nabrala naspäť svoje sily, ktoré ste stratila pôrodom. Potrebuje, aby ste bola pri ňom. Potrebuje, aby ste jedla a pila, aby bolo, čo jesť z vašich prsníkov. Potrebuje, aby ste mala energiu, keď ono bude plakať a bude potrebovať, aby ste s ním na rukách chodila po byte a hladkala ho po hlávke…
Zdroj: Unsplash.com
Šestonedelie
Dojčenie
Zdroj: Unsplash.com
Nedojčenie
Dnešná realita je však iná, ako kedysi. Nie každá žena má rovnaký spontánny prúd mlieka, nie každá žena má oba prsníky produktívne, nie každá žena je flegmatička a nie každá žena je perfekcionistka a nie každá žena je manažér a nie každá žena je kvetinárka. Jednoducho dojčenie, tak, ako aj pôrod, je záležitosťou hormónov a hormóny súvisia so psychikou a teda s našim životom. Či chceme alebo nie, aj životný štýl aj genetická predispozícia vplývajú na našu neuro-humorálnu sústavu a tým pádom vplývajú aj na tvorbu mlieka a dojčenie. Takže preto nemôže každá žena rovnako ľahko alebo ťažko dojčiť. Aj preto hovorím už od začiatku o pohodičke pre maminu po pôrode, lebo si myslím, že je dôležité sa o dojčenie pokúsiť. Urobme preto, čo bude v našich silách.
No, ak by to malo mamičku stáť frustráciu, prebdené noci odstriekavaním mlieka, úzkosť, či nebodaj depresiu, nestojí to za to. A už vôbec nie je dôvod si to vyčítať, ak sa to nepodarí, tak ako sme si možno predstavovali alebo vysnívali pre naše dieťa. Úplne, ale úplne najdôležitejšia je mama, ktorá tu je pre svoje dieťa. Čo najspokojnejšia, čo najoddýchnutejšia, čo najláskavejšia.
Všeobecné pravidlá prvé dni a týždne s novorodeniatkom
Zdroj: Unsplash.com
Kúpanie
Pupočník
Spánok
O spánku malých človiečikov sa najviac dozviete v úžasnej slovenskej publikácii Psychológia pre milujúcich rodičov. Čo je však podstatné je, že noc je noc a deň je deň (aspoň zvonka a naším pričinením) hneď od začiatku. A teda cez deň na spánok nezastierame závesy, chodíme na vychádzky, môžeme prípadne dať bábätko spať v inej miestnosti ako v spálni. V noci je dieťatko, čo najbližšie pri maminke a, ak sa aj zobudí na papanie, či z iných dôvodov, nezažíname, rozprávame sa s ním tlmeným hlasom a omnoho menej, ako cez deň. Aby, čím skôr aj ten malý drobček začal rozlišovať, kedy je deň a, kedy je noc.
Dieťatko zväčša samo zaspí po uložení do postieľky, či inam na spánok, ak je unavené a nič mu nechýba – nie je hladné, nie je pokakané, či pocikané, netlačí ho grg, či prd. Ak ho uložíme a ono sa rozplače, nezaspí, asi niečo potrebuje. Buď ešte nie je unavené alebo potrebuje odgrgnúť alebo ho páli žáha alebo bolí brucho alebo chce ešte byť pri maminke alebo je hladné alebo… Môžeme vždy len skúšať vyriešiť problém a dúfať, že sa nám to podarí a dieťa zaspí. Ak zase nezaspí, stále niečo nie je v poriadku a treba pátrať a hľadať riešenia ďalej… No v konečnom dôsledku určite raz zaspí – či na vás, či v kočíku, či v postieľke, či pri vás vo vašej posteli, či na ockovi, či na pohovke v hniezde. Ak by sa vám to však v určitom momente zdalo ako nedosiahnuteľný cieľ a vy už od únavy padáte z nôh, len si treba opakovať, že je to len obdobie. Že sa to časom zlepší a, že na spánok budeme mať my rodičia ešte veľa času po celý zvyšok nášho života. Teraz nás to škvŕňa potrebuje pri sebe, tak to dáko na striedačku určite zvládneme, aj keby zrovna celú noc nespalo (resp. spalo len v našom náručí a pri jemnom pohupovaní sa zo strany na stranu).
Prečítajte si
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.
Keď to žije
Vši a ich potomkovia hnidy, dorastajúce na našich vlasoch, sú kamoškami, po ktorých nik netúži. Môže za to nedostatočná hygiena? Doki Katka vám prezradí svoj príbeh a hlavne, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.
Leto, teplo, deti
Slnečné žiarenie vo zvýšenej miere môže poškodiť pokožku - môže ju spáliť. Je však potrebné na tvorbu vitamínu D. Nechceme sa spáliť, lenže potrebujeme aj prirodzene vytvorený vitamín D. Ako z toho teda vykľučkovať? Poradí DOKi Katka.
Dávame deťom hranice
Keď naše deti budú vidieť, že my ich prijímame, no zároveň im nedovolíme „skákať nám po hlave“, vezmú to, ako štandardný prístup a budú sa tak časom správať aj oni. S rešpektom voči druhým, no zároveň voči sebe.
Ako pestovať pozitívny vzťah k jedlu od malého malinka
Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.