Soplitída

Sopeľ, soplisko, sopľokašeľ, každý ho pozná a každý určite vo viacerých formách, konzistenciách, či trvaniach. V princípe je úplne neškodný, no aj napriek tomu nás vie potrápiť. Treba si však hneď na úvod povedať, že ho určite v 99% prípadov zvládneme doma a netreba s ním chodiť k pediatrovi.

Jedinou výnimkou sú novorodenci (bábätká do 28 dní života) a veľmi malé bábätká, ktoré sa pri sopli nevládzu dojčiť. Je totiž pravda, že tí úplne najmenší majú aj zo sopľa veľké ťažkosti. Keďže deti až do roka nevedia dýchať ústami, ak majú upchatý nos, naozaj to pre ne znamená pomerne vážny stav. Ak je nos opuchnutý tak, že nevládzu dýchať, prvou vážnou známkou ich zdravotného stavu je neschopnosť dojčiť sa. Pitie z fľaše je menej namáhavé ako dojčenie, takže deti na umelom mlieku majú ťažkosti neskôr, resp. pri výraznejšom sopli. Z toho všetkého vyplýva predovšetkým, že, ak má naše drobátko sopeľ, určite ho treba odsávať, aby sme zabezpečili dieťatku príjem mlieka. Ak sa vám zdá odsávanie odsávačkou na vysávač drastické, môžete to skúsiť ústnou odsávačkou. No, ak bude mať dieťa naďalej ťažkosti, treba jednoducho zapojiť elektrospotrebič, pretože vaše dieťa jednoducho potrebuje odstrániť hlien z nosa, aby mohlo dýchať a jesť. Môžete mu uľaviť aj vyvýšením polohy na spánok, príp. zabezpečením studenšieho a vlhkého vzduchu (ideálne 18-20°C). Niekedy pomôžu preparáty morskej vody, či už vo forme fľaštičiek do nošteka alebo v jemnej aerodisperzii – zvlhčí sa tým sliznica nosa a hlien sa trošku rozpustí a následne sa ľahšie odsaje. Ak ste toto všetko vyskúšali a váš novorodenec sa naďalej nevládze napapať, nebodaj má málo pomočených plienok, príp. sa mu k sopľu pridal aj kašeľ, určite kontaktujte svojho pediatra.

Zdroj: Pexels.com

U väčších detí sa môžeme riadiť farbou a konzistenciou sopľa a podľa toho približne určiť závažnosť soplitídy. Všetko, čo je vodnaté, číre, priehľadné a tečúce je viac menej neškodné, jedná sa s veľkou pravdepodobnosťou o vírusovú nádchu. Ak budeme sopeľ odsávať a preplachovať nosové dutiny fyziologickým roztokom alebo preparátmi morskej vody, s veľkou pravdepodobnosťou z toho výjdeme ako víťazi. Aj pre tieto deti platí, že vyvýšená poloha niekedy celkom pomôže, rovnako časté vetranie, či studený a vlhký vzduch na spánok.

Ak sa nám číry vodnatý sopeľ objavuje vždy v rovnakom období v roku a nebodaj koreluje s našou rodičovskou sezónnou nádchou, je na zváženie rozdebatovať tieto zhody okolností s ošetrujúcim pediatrom, aby sme u dieťaťa zachytili alergickú nádchu, čím skôr a dali mu adekvátnu liečbu.

Sopeľ, ktorý začína hustnúť, ale stále má bielu farbu alebo povedzme aj trochu nažltlú, stále svedčí pre nezávažnú nádchu, ktorú treba liečiť hlavne odstraňovaním sopľa z nosa, náležite veku. Čiže buď opakovaným odsávaním alebo správnym fúkaním nosa (najprv zavrieme jednu dierku a z druhej fúkame, a potom vymeníme) alebo u 3-ročných a starších detí je možné začať konvičkovať a týmto spôsobom čistiť nosové dutiny.

Pri sopli, ktorý je celodenne hustý, ťažko sa fúka, cítime, že dieťa niečo vyfúka, ale nie všetko, že hustý hlien ostáva v dutinách a nebodaj to, čo vyfúkame je žltozelené, či zelené, už treba byť trochu viac ostražitý. Zdá sa, že sa nám k vírusu pridal už aj bakteriálny infekt a o to viac potrebujeme sopeľ dať von. V tomto prípade je niekedy nutné použiť tzv. rozpúšťače hlienov. Každá mama časom zistí, čo sa jej pri hustých sopľoch najlepšie osvedčí. Niekedy sú to prírodné bylinkové preparáty, niekedy brečtanové preparáty, niekedy sú potrebné už sirupy s obsahom acetyl-cysteínu, niekedy s ambroxolom, guajfenezínom, či erdosteínom. Niektorým mamám najlepšie u detí zaberie cibuľový sirup a niekto si nevie vynachváliť inhalácie, či naparovanie. Jednoducho musíte si to odskúšať a ľahko sa vám môže stať, že na každé vaše dieťa bude platiť najlepšie niečo iné. No stále platí pre všetkých, že sopeľ musí ísť von. Lebo, ak nám bude v nose stagnovať, môže infekcia prejsť eustachovou trubicou do stredného ucha alebo u väčších detí do dutín a tam spraví omnoho väčšiu šarapatu ako v nose.

Zdroj: Pexels.com

Ak sa k hustému zelenému sopľu, ktorý sa nám nedarí odstraňovať tak, ako by sme chceli, pridá horúčka nad 38,5C a trvá viac ako 24 hodín s potrebou pravidelnej liečby liekmi na teplotu, treba kontaktovať ošetrujúceho pediatra, ktorý zvolí ďalší postup.

Rovnako, ak sa k sopľu, či už bielemu, či zelenému, pridá kašeľ a má zhoršujúcu sa tendenciu, aj napriek našej snahe odstraňovať sopeľ a rozpúšťať ho, po 3-5 dňoch je tiež vhodné ozvať sa ošetrujúcemu lekárovi a prehodnotiť liečbu.

Hygiena nosa ostáva alfou a omegou. Keď zvládneme sopeľ dať preč z nosa, budú komplikácie rôzneho druhu naozaj skôr zriedkavé. Držme si teda palce, nech väčšinu infekcií zvládneme hneď na začiatku správnou liečbou sopľa… Ako vidíte, tak sa zdá, že aj o obyčajnom sopli sa dá vcelku rozvyprávať 😉

Prečítajte si

Niektoré knižky, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Preto vám spisujem moje tri tipy. Čoskoro ich pribudne viac.

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých.

Už ste to možno niekde počuli, že vírusy spôsobujú väčšinu infekčných ochorení. Áno, veľkú väčšinu. Zvyšok spôsobujú prevažne baktérie a pomerne malé množstvo infekčných ochorení spôsobujú mikroskopické huby.

„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas.

Materské mlieko, umelá mliečna formula a či príkrm? Kedy začať a čím sa riadiť? Som zlá matka, ak nedojčím? Čo je to antirefluxové či hypoalergénne mlieko?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Prečítajte si náš blog a zistite, aký je rozdiel v týchto pojmoch a čo robiť pri takejto situácii.