Isteže, je leto, je horúco, potíme sa, treba piť. My potrebujeme piť, aj deti potrebujú piť. Lenže, potrebujeme piť všetci rovnako? To isté? Rovnaké množstvo? Treba si na niečo dávať špeciálne pozor? Sú nápoje, ktoré sú v lete vhodnejšie, a ktoré sú na čiernej listine? Podľa čoho vieme, či je dieťa dostatočne hydratované a, kedy už treba zvýšiť pozornosť? Tak sa skúsme na to pozrieť pekne poporiadku. Od bábätiek po pubertiakov.
Deti do 6 mesiacov
Detičky, ktoré sú na umelom mliečku, majú takisto vrámci všetkých mliečnych dávok aj dostatok tekutín. A takisto ako u dojčených detí, je objektívnym meradlom hydratácie počet pocikaných plienok a treba ich hlavne adekvátne neobliekať 😊.

Zdroj: Unsplash.com
Deti nad 6 mesiacov
Rok a viac

Zdroj: Unsplash.com
Teplota vody
Môžeme podávať aj vychladený čaj vhodný pre deti (medovkový, kamilkový, bazový). Opäť však treba zdôrazniť, že sa nejedná o chladený, ale len vychladený čaj. A nemal by to byť sladený čaj. Netreba podávať ani žiadny iný sladený nápoj. Sladké nápoje spôsobujú, že máme znova smäd, pijeme pomerne veľa a následne aj veľa močíme. V skutočnosti nám teda nedoplnia tekutiny tak, ako praobyčajná čistá voda z vodovodu.
Väčšie deti
Pre všetky väčšie deti, čo už vedia bez problémov piť z pohára a fľaše, platia tri jednoduché pravidlá o pitnom režime:
Vzdušné oblečenie a pobyt hlavne v tieni, aby sme znížili pravdepodobnosť prehriatia a potenia sa
Pohár s vodu alebo fľaša s vodou vždy na dosah ruky
Piť vodu alebo nesladený čaj izbovej teploty
Prečítajte si
Vyšetrenie novorodenca
Prvé vyšetrenie novorodenca u pediatra hodnotí stav po pôrode, vývoj, reakcie a radí rodičom. Viete, prečo je dôležitý aj rozhovor o dojčení a starostlivosti?
Škôlkari a prevencia v piatom a siedmom roku života
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Ako sa pripraviť na začiatok školského roka
Plynulý štart do školy začína včasnou prípravou. Zistite tipy na adaptáciu, imunitu a zvládanie emócií. Prečítajte si článok a pripravte sa spolu s nami!
Choroby očí
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.