My máme doma dve vzorky, pomerne odlišné vo viacerých fázach jedáckych vymýšľancov, no naučili nás obe veľa fantastických vecí. A keďže mám okolo seba veľa mamín a detí a rada pozorujem, niektoré typy vymýšľancov sa pomerne často opakujú a niektorým už dokonca rozumiem resp. som si k nim niečo prečítala v rôznych knižkách alebo som si len dala niektoré súvislosti dokopy. Pokúsim sa Vám tu pár možných ťažkostí opísať a dať Vám na ne nový pohľad.
Obdobie príkrmov
Špecialitkou niektorých dojčiat je, že potrebujú jedlo cítiť v rukách. Potrebujú si to opackať, pomačkať, cítiť nielen v ústach, ale aj všade okolo úst. To sú tie deti, ktoré Vám nebudú jesť z misky lyžičkou, ale z tanierika rukami. Našťastie dnes už máme k dispozícií pomerne veľa inšpirácií na jedlo do ručičky a časom sa naučíme robiť, kde-tu dáke zeleninové placky, či mäskovo-obilninové tyčinky, či ovocno-obilné guľôčky. Jediné, čo je dôležité na takomto jedle, je jeho bezpečnosť. Aby bolo dostatočne mäkké a prekrojené, či naporcované takým spôsobom, aby nemohlo dôjsť k vdýchnutiu. Ak máte doma jedáka-mačkáča, tak mu doprajte si to jedlo ohmatkať. Veď je to len na pár mesiacov, či dáky ten rok bordelu v kuchyni po každom jedle. Dieťa (resp. aj vy sama sebe) sa vám raz poďakuje, že sa tak skoro naučilo samo jesť lyžičkou, keď mu ju k jedlu na tanieriku dáte. Ono ju začne skúšať skôr, ako by ste si mysleli ;)… A tiež môžete kombinovať jedlo do ručičky, ktoré dieťa pojedá samo, s jedlom v miske, ktoré dávate dieťatku vy.

Zdroj: unsplash.com
Očáky
Hádzanie jedla o zem
Málojedáctvo alebo rôznojedáctvo
Do rôznojedáctva by som zaradila ešte veľmi špecifické, zdanlivo vymýšľavé selektívne jedenie. Resp. selektívne nejedenie. To znamená, že sú obdobia, kedy Vaše dieťa nechce jesť konkrétnu vec. Napríklad zrazu Vám začne odmietať zemiaky. Po čase si ich zase dá, no prestane jesť čučoriedky a bude chcieť LEN jabĺčka, ktoré dovtedy nechcelo. Jednoducho, môže sa vám to zdať, ako vymýšľanie, ale nie je to vôbec tak. Ich telo jednoducho presne vie, čo v tom momente potrebuje a čo práve nepotrebuje. Možno tam tie deti cítia pesticídy, ktoré vy necítite. Lebo ich chemoreceptory sú neporovnateľne výkonnejšie ako tie naše otupené receptory. Vedia, čo je kvalitné, vedia, čo má, aký minerál, aký vitamín. Cítia, čo im práve chýba a, kde to nájdu. Všetko je to fantasticky vymyslené a funkčné. My potrebujeme len veriť v túto múdrosť nášho tela – ich tela… Ak sa vám to zdá, ako táraninky, môže byť. Lenže práve toto selektívne nejedenie máme s kamoškou u našich detí úplne rovnako odsledované. Zase kamoš o pár mesiacov starší s rovnakými vymýšľancovými vzorcami. A keď sa niečo u detí opakuje a vyskytuje pravidelne, nebude to len tak. Bude to mať svoj zmysel.
U druhej maminky chutí lepšie

Zdroj: unsplash.com
Nedojedáctvo

Zdroj: pexels.com
Odpozorované tendencie
Upevňovanie svojho ja
Prečítajte si
Vyšetrenie novorodenca
Prvé vyšetrenie novorodenca u pediatra hodnotí stav po pôrode, vývoj, reakcie a radí rodičom. Viete, prečo je dôležitý aj rozhovor o dojčení a starostlivosti?
Škôlkari a prevencia v piatom a siedmom roku života
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Ako sa pripraviť na začiatok školského roka
Plynulý štart do školy začína včasnou prípravou. Zistite tipy na adaptáciu, imunitu a zvládanie emócií. Prečítajte si článok a pripravte sa spolu s nami!
Choroby očí
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.