Infekcie močových ciest sú vcelku špecifické hneď v niekoľkých aspektoch. Takmer vždy sa jedná o bakteriálnu infekciu. V dojčenskom veku bývajú chorí častejšie chlapci, v pubertálnom veku naopak prevažujú dievčatá. A vo veľkej väčšine prípadov je vyvolávateľom naša kamoška, črevná baktéria E. coli. Lenže v močovom trakte už nie je kamoška, ale, naopak, riadna ničiteľka. Tak sa na jej vyčínanie pozrime zblízka.
U najmenších detí sa infekcia močových ciest zväčša týka už zápalu obličiek. Ono, možno aj malé bábätká majú niekedy infekciu mechúra, či močovej rúry. Ale, keďže nevedia povedať, že ich štípe alebo páli pri močení a maminka len registruje mrzuté dieťa, je celkom pravdepodobné, že tú prvú etapu častokrát prehliadneme. Až keď dieťa začne mať vysoké horúčky, ktoré sa pri zápale obličiek bežne šplhajú do 39 C, zistíme, že sa niečo deje. Ak horúčky trvajú viac ako 24 hodín a zároveň vyžadujú pravidelné podávanie liekov od teploty každé 3-4 hodiny, je potrebné myslieť aj na zápal obličky. Určite treba kontaktovať pediatra, ktorému veľmi pomôže, ak prinesieme so sebou moč malého pacienta.

Zdroj: Unsplash.com
Ako som už písala na začiatku, našťastie tieto infekcie nie sú veľmi časté. Náchylnejšie sú na ne deti s vrodenými vývojovými chybami uropoetického traktu, a teda, s rozšírenou obličkovou panvičkou alebo vývojovými zmenami ureterálnej chlopne. Aj preto sa pár dní po pôrode robí všetkým novorodencom sonografické vyšetrenie obličiek. Aby sme deti s vrodenou chybou podchytili, poučili rodičov o prísnejšej hygiene (napríklad nevhodnosti bábätkovského plávania) a potrebe odberu moču pri každom horúčnatom ochorení. Čo je ešte lepšia správa, veľká časť detí časom z tejto rizikovej skupiny „vyrastie“.
V nasledujúcom detskom období sa vyskytujú viac infekcie dolných močových ciest. U dievčatiek zápaly močovej rúry alebo močového mechúra, u chlapcov bývajú okrem toho aj balanitídy – zapálená predkožka. Deti už vedia pomenovať, čo cítia, či už sa jedná o bolesť alebo štípanie, pálenie, či svrbenie pri močení alebo časté nutkanie na močenie. Vďaka týmto pomerne jednoznačným a nepríjemným znakom, vieme deti liečiť pomerne skoro a veľakrát sa vyhneme komplikácií v zmysle zápalu obličiek. Najdôležitejšie je výrazne navýšiť tekutiny, aby sa baktérie doslova vycikali z dolných močových ciest. Brusnice majú údajne schopnosť vychytávať baktérie z močového traktu, a preto môžeme pridať brusnice do stravy alebo zadovážiť brusnicový preparát v sirupovej forme. Tekutiny sú však alfa a omega. A cikanie je síce nepríjemné, ale nutné, ak nechceme, aby sa naše milé E. coli vyšplhali vyššie močovými cestami. Ak je nález v moči pomerne výrazný alebo infekcia dlho trvá a nezlepšuje sa, môže pediater zvoliť aj antibiotickú liečbu. Potrebné to však býva pomerne zriedkavo.

Zdroj: Pexels.com
Poslednou špecifickou kategóriou sú dievčatá v puberte. Resp. dievčatá, ktoré síce ešte oficiálne sú deťmi, ale už môžu mať sexuálneho partnera. U týchto sa častejšie ako v skoršom detskom veku môžu vyskytnúť pyelonefritídy ako komplikácia neliečenej alebo opakovanej infekcie dolných močových ciest. Tieto bývajú dôsledkom nesprávnej hygieny alebo intenzívneho pohlavného života. Je to síce téma chúlostivá, ale jedna rada matky dcére, jej možno v budúcnosti ušetrí neželanú hospitalizáciu pre zápal obličky. Po pohlavnom styku sa treba vždy vymočiť. Vyhneme sa tak infekciám močovej rúry, či močového mechúra a možným vážnejším následkom.
Taktiež je rovnako dôležité vrámci prevencie infekcií močových ciest už od útleho veku učiť dievčatká, že utieranie po močení (a rovnako aj po veľkej potrebe) má smerovať od močovej rúry ku konečníku a nie naopak. Aby sme si infekciu – už toľkokrát spomenutú Escherichiu coli nepresunuli z konečníka do močovej trubice.
Ako teda na infekcie močových ciest? Hlavne prevenciou. Počnúc obmedzením kúpania u bábätiek s vrodenou vývojovou chybou močového traktu, cez hygienu predkožky u chlapcov, po správne utieranie u dievčatiek. A, ak už je cikanie nepríjemné, tak vééééééľa veľa piť a vymočiť tie zablúdené baktérie.
Prečítajte si
Vyšetrenie novorodenca
Prvé vyšetrenie novorodenca u pediatra hodnotí stav po pôrode, vývoj, reakcie a radí rodičom. Viete, prečo je dôležitý aj rozhovor o dojčení a starostlivosti?
Škôlkari a prevencia v piatom a siedmom roku života
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Ako sa pripraviť na začiatok školského roka
Plynulý štart do školy začína včasnou prípravou. Zistite tipy na adaptáciu, imunitu a zvládanie emócií. Prečítajte si článok a pripravte sa spolu s nami!
Choroby očí
Čo robiť pri problémoch s očami u detí? Článok vám poradí, ako zvládnuť cudzie teleso v oku, jačmeň, škúlenie či zápal dúhovky a kedy vyhľadať očného lekára.
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.