Ak vzniká popálenina horením šiat, vtedy treba najprv oheň uhasiť na šatách udusením a oblečenie nevyzliekame, lebo s veľkou pravdepodobnosťou je priškvarené a následne končatinu chladíme aj s oblečením.
Chladíme tak, že popálené miesto dáme pod pomalý prúd studenej vody (nie ľadovej) a chladíme 10-20 minút alebo končatinu ponoríme do studenej vody alebo dávame studené obklady zo sterilnej látky. Taktiež podáme lieky na bolesť.
Je veľmi dôležité uvedomiť si, že povrch kože u detí je inak rozložený ako u dospelého. Najväčšiu plochu predstavujú hlava a predná a zadná časť trupu, ktoré pokrývajú každá 18% povrchu tela. Ruka predstavuje 9% a noha 14%. Dlaň predstavuje 1% povrchu tela. U detí sú vždy závažné už popáleniny o 5% povrchu tela, nad 15% sú kritické, vyžadujú intubáciu. Zároveň je dôležité o aký stupeň popáleniny sa jedná. I. stupeň je začervenanie, II. stupeň má už aj pľuzgiere, pri III. stupni odumiera koža. Ak má teda Vaše dieťatko popáleninu, ktorá má veľkosť približne päť krát takú ako je jeho dlaň alebo si napríklad obarilo celé predlaktie, bez váhania zamierte do nemocnice. Ak žijete v Bratislave, rovno choďte na popáleniny do Ružinova. Ak je popálenina menšia, ale sú na nej pľuzgiere, tiež vyhľadajte lekársku pomoc, aby dostalo Vaše dieťa adekvátne ošetrenie popáleniny.
Ak je popálenina malých rozmerov, po tom, ako ste ju chladili, môžete následne skúsiť niektoré z domácich zdrojov, ktoré urýchlia hojenie alebo predĺžia chladenie – med, nechtík, kurkuma, esenciálny olej z pravej levandule, aloe vera. Ak máte doma mastný tyl, použite mastný tyl.
Pri popáleninách ešte spomenieme uchopenie živého drátu, ktoré vyžaduje následné sledovanie v nemocnici počas 24 hodín.