Jedno pravidlo, ktorého sa držím aj ja, ako lekár – bolesť, ktorá dieťa zobudí zo spánku, je na 99,99% vážny znak. U detí nie je ľahké rozoznať, kedy ich bolí bruško, lebo sa veľa napapali alebo veľa napili alebo kašlú tak veľa, že majú z toho svalovicu na bruchu alebo sa im hýbu črievka a oni to pociťujú ako bolesť, ale vlastne len potrebujú ísť kakať. Alebo ich bolí bruško naozaj. Ak dieťa spí a niekde uprostred noci sa zobudí, s veľmi malou pravdepodobnosťou si vymýšľa. Z toho vyplýva, že takúto bolesť určite treba, čo najskôr riešiť s lekárom. Ak je pre dieťa relatívne vydržateľná, môžete počkať na vášho obvodného pediatra, ktorý dieťa pozná a možno bude vedieť, ktorým smerom sa uberať pri riešení bolesti. Ak je však bolesť výrazná, dieťatko je nebodaj k tomu schvátené alebo plytko dýcha, lebo aj dýchanie zhoršuje bolesť alebo má jednoznačne vynútenú úľavovú polohu, z ktorej sa nechce pohnúť, nečakajte do rána a utekajte na pohotovosť. Môže sa jednať o vyššie spomínaný zápal slepého čreva, ale môže ísť aj o bolesť pri celiakii, zápalovom ochorení čreva, nepriechodných črevách, zastavených vetroch, skrútený vaječník, či semenník, zaškrtený pruh, rôzne potravinové intolerancie (laktózová, HIT, ABKM) a mnohé iné.
Na druhej strane, ak má dieťa s bolesťami brucha zvýšenú teplotu, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o infekčnú záležitosť. Či už vírusovú alebo bakteriálnu. Či infekciu črevnú, či dýchačku. Niektoré gastroenteritídy začínajú bolesťou bruška a výstupom teploty a až potom príde hnačka alebo vracanie alebo niekedy ostane len pri bolesti bruška. Rovnako môže byť bolesť brucha sprievodným znakom obyčajného sopľokašľa. Pretože pri bežných infekciách dýchacích ciest sa zväčšujú lymfatické uzliny v oblasti sánky a krku a zároveň s nimi môžu reagovať aj brušné lymfatické uzliny. A to sa prejaví príznakmi z tráviaceho traktu. Už sa mi stalo opakovane, že malý pacient prišiel s bolesťou brucha alebo vracaním, pozreli sme do pusy a tam sa na mňa usmiali dve obrovské hnisavé mandle. A vedela som, že nejde o žiaden apendix, ale o obyčajnú angínu. Ojedinelým prípadom bolesti brucha môže byť aj zápal pohrudnice. Opäť sa jedná o infekciu dýchacieho traktu, ktorá je pomerne vážna. A, paradoxne, neprejavuje sa kašľom, či sopľom, ale práve bolesťou brucha.
Zdroj: Pexels.com
Čo je teda dôležité, je pozrieť sa na ubolené dieťa komplexne. Či má bolesť náhle bez iných ťažkostí alebo je bolesť pri chorobe. So zvýšenou teplotou, či bez. Po jedle, v priebehu dňa, či v noci. Či má vynútenú polohu alebo ju nepotrebuje.
Podľa závažnosti môžeme skúsiť vyriešiť problém v domácom prostredí a veľakrát je to úplne dostačujúce. Pri zhoršujúcej sa tendencii, schvátenosti, či evidentne vynútenej polohe, vyhľadajme, čo najskôr lekársku pomoc.
Prečítajte si
Hrôzostrašné kliešte
Čo vedieť o kliešťoch? Choroby, ktoré prenášajú, ako na prevenciu, ale aj ako na úspešný boj proti prisatému kliešťovi vám povie DOKi Katka.
Keď to žije II.
Parazity v nás žijú, ani o nich nemusíme vedieť. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu problémov a mnohokrát ťažkej diagnostike.
Keď to žije
Vši a ich potomkovia hnidy, dorastajúce na našich vlasoch, sú kamoškami, po ktorých nik netúži. Môže za to nedostatočná hygiena? Doki Katka vám prezradí svoj príbeh a hlavne, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.
Leto, teplo, deti
Slnečné žiarenie vo zvýšenej miere môže poškodiť pokožku - môže ju spáliť. Je však potrebné na tvorbu vitamínu D. Nechceme sa spáliť, lenže potrebujeme aj prirodzene vytvorený vitamín D. Ako z toho teda vykľučkovať? Poradí DOKi Katka.
Dávame deťom hranice
Keď naše deti budú vidieť, že my ich prijímame, no zároveň im nedovolíme „skákať nám po hlave“, vezmú to, ako štandardný prístup a budú sa tak časom správať aj oni. S rešpektom voči druhým, no zároveň voči sebe.
Ako pestovať pozitívny vzťah k jedlu od malého malinka
Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.