Strašiaky sopeľ a kašel - ako proti ním bojovať?

Sopeľ a kašeľ patria medzi menej závažné prejavy infekčných chorôb, no vedia nám znepríjemniť život. V dnešnom blogu vám poviem o najčastejších prejavoch infekčných ochorení a o tom, ako si s nimi môžete poradiť.

Sopeľ

Sopeľ patrí medzi menej závažné prejavy infekčných chorôb, avšak u malých bábätiek môže byť aj ten veľmi nepríjemným zážitkom. Je to preto, lebo bábätká nevedia dýchať ústami. Čím je Vaše dieťatko väčšie, tým je sopeľ banálnejší ☺ Vždy však platí, že ho treba z nosa odstraňovať náležite veku. Spočiatku teda odsávať, neskôr fúkať správnym spôsobom, príp. konvičkovať. Správne fúkanie nosa je také, kedy máte jednu dierku zatvorenú a z druhej fúkate a následne vymeníte. Nikdy nefúkajte obe naraz. Môžete tak rozfúkať sopeľ do Eustachovej trubice a odtiaľ môže sekrét prejsť do stredného ucha. A tam už končí všetka sranda. Práve pre možnosť prechodu infekcie z nosa do ucha, je dôležité sopeľ z nosa odstraňovať. Fúkať sa vedia naučiť už aj deti okolo dvoch rokov. Konvičkovať okolo 3-4. Ďalšími pomocníkmi pri sopli sú kvapky na báze morskej vody, príp. klasické kvapky, ktoré stiahnu opuchnutú sliznicu nosa. Ja nie som ich veľkým fanúšikom, no som si istá, že lekárničky Vám niečo poradia, ak by ste chceli sopeľ riešiť niečím ako je Nasivin. Ak je sopeľ veľmi veľmi hustý a nejde fúkať, vtedy sú nápomocné rôzne mukolytiká, ktoré rozpúšťajú hlien.

Podľa konzistencie sopľa vieme predpokladať, či sa jedná o vírusovú nádchu alebo už máme dočinenia s nejakou baktériou. Ak je sopeľ číry, riedky, ide zväčša o vírusovú nádchu alebo alergickú nádchu. Ak je hustejší, ale biely, príp. nažltlý, stále to nie je nič vážne – vírus alebo alergia. Ak už je však sopeľ zelený (a to celodenne) a riadne hustý, nebodaj, ak sú k tomu už aj vysoké teploty, je veľká pravdepodobnosť, že ide o bakteriálnu rinosinusitídu a vtedy už treba navštíviť lekára.

Zdroj: pexels.com

Kašeľ

Kašeľ môže byť samostatný, alebo so sopľom, s teplotou, no aj bez. Pri kašli vo všeobecnosti je pre deti lepšia zvýšená poloha na spánok a zvlhčovanie prostredia – napríklad prevesením mokrého uteráka cez postieľku. Taktiež treba stále vetrať a ponúkať tekutiny. Ak máte kašľajúce dieťa bez teploty a vonku prší, šup s ním do kočíka a von na vychádzku. Nemôžete dopriať dýchacím cestám lepšiu liečbu. Ak už dieťa nechce byť v kočíku, môžete to riešiť aj oblečením sa, ako keby ste šli von a otvorením okna dokorán a hrou v izbe pri takomto super vlhkom vzduchu. Fantázii sa medze nekladú.

Čo je pomerne dôležité, najmä vzhľadom k liečbe, je odlíšenie vlhkého a suchého kašľa. Pri suchom kašli liečby na výber veľa nie je. Môžete začať antihistaminikami, ak nejaké doma máte (Fenistil, Aerius). Potom sú možnosti bylinkových preparátov na báze skorocelu, či materinej dúšky. Príp. výťažky z lišajníka islandského majú niekedy efekt.

Ak je suchý kašeľ úporný neutíchajúci a Vaše dieťa nemôže spať, môžete skúsiť tzv. antitusiká, ktoré tlmia kašľací reflex – aby sa dieťatko aspoň vyspalo. Avšak ja ich nemám veľmi v láske, lebo reflex je na niečo reflex a jeho tlmením môžeme urobiť viac problémov ako osohu. Veľakrát pomáha výrazne zvýšená poloha, až takmer do sedu. Môžete skúsiť aj med u detí nad jeden rok. Čajovú lyžičku medu podať a nezapíjať.

Ak je kašeľ u dieťatka vlhký, takže počujete hlien ako mu hrkoce/buble v hrdle pri kašli, je vhodné pridať lieky na báze brečtanu, tymiánu, či klasické mukolytiká – rozpúšťače hlienu ako Solmucol, Mucosolvan, Bromhexin a podobné. Častokrát býva vlhký kašeľ pri zatekaní sopľa z nosa do hrdla alebo pri ochorení dolných dýchacích ciest – priedušiek, či pľúc. Môžete skúsiť nejaký preparát podľa druhu kašľa, užívať pár dní a odsledovať efekt. Pri častom striedaní alebo užívaní viacerých liekov na kašeľ naraz to môže byť skôr na škodu. Ak však trvá kašeľ už pár dní a nezlepšuje sa, príp. sa zhoršuje alebo sú k nemu aj vysoké teploty, neváhajte navštíviť detského lekára, aby ten na základe vyšetrenia fonendoskopom zhodnotil, či je problém v dolných alebo horných dýchacích cestách a na základe toho zvolil ďalší postup.

Zdroj: pexels.com