Hnačka a zvracanie u detí:
Ako ich doma správne liečiť?

Dnes pokračujeme s poslednými dvoma príznakmi infekčných ochorení, ktorými sú hnačka a vracanie. Samozrejme, povieme si, ako proti nim bojovať.

Hnačka

V tomto prípade hovoríme o akútnej hnačke, ktorá príde náhle, najčastejšie býva tekutá, môže mať prímesi hlienu, či krvi, no väčšinou odznie do pár dní, príp. týždňa. Vážnejší priebeh mávajú bakteriálne hnačky, ktoré častokrát sprevádzajú horúčky neustupujúce ani po 3 dňoch, príp. je v stolici krv, či hlien. Úplne najčastejšie sú salmonelóza a kampylobakterová hnačka. Oboje vznikajú požitím nedostatočne tepelne upravených vaječných, či hydinových jedál. Salmonelóza je niekedy zvládnuteľná aj bez antibiotík, no kampylobakterová hnačka vyžaduje antibiotickú liečbu. Vírusové hnačky, bývajú niekedy spolu so zvracaním, môžu byť s horúčkou, ale aj bez. Najznámejšia je rotavírusová infekcia, no popri adenovírusovej a norovírusovej hnačke je ešte veľa prípadov hnačiek, u ktorých pôvodcu nezistíme. Liečba je však vždy rovnaká. Predovšetkým treba dopĺňať stratené tekutiny. Najlepšie v podobe rehydratačného roztoku, ktorý dnes už dostať aj v rôznych príchutiach a nemusíte mať obavu, že Vám ten hnusne slaný roztok dieťa nebude chcieť piť. Ak nemáte doma tento roztok, podávajte čierny čaj alebo nesýtenú minerálku. No stačí aj voda. Ďalšou veľmi dôležitou zložkou liečby hnačky je diéta. Dieťa by malo dostávať v podstate dojčenskú stravu. Zemiaky, mrkvu, varené a mixované. Banány sú skvelé a sú dôležité aj pre ich obsah draslíka, ktorý sa stráca hnačkovými stolicami. Ďalej môžete dávať dusené jabĺčka, ryžu, sucháre, dojčenské výživy. Kojené deti môžu byť naďalej kojené, avšak tie, čo majú UMF by ju nemali dostávať, pretože mlieko obsahuje laktózu a tá zhoršuje priebeh hnačky. U väčších detí sa nemá podávať nič mliečne, vaječné a samozrejme tukové/mastné/ťažko stráviteľné jedlá.


Zároveň treba podávať probiotiká. Sú druhy, ktoré sa odporúčajú vyslovene pri hnačkových ochoreniach, niektoré obsahujú výťažky z čučoriedok, ktoré sú tiež účinné na liečbu hnačky. Takže, v princípe, ak je leto a máte čučoriedky, poduste, pomixujte a dajte dieťatku v rámci diétnej stravy. Akonáhle sa začne stolica zhusťovať, môžete postupne pridávať mäso a ďalšie a ďalšie potraviny. Mliečne výrobky najprv kyslomliečne a až následne ostatné. V princípe sa odporúča vyčkať s mliečnymi výrobkami obsahujúcimi laktózu aj mesiac. Pri hnačke spomeniem ešte jeden špecifický typ hnačky – keď vás takpovediac preženie. U detí sa to asi vcelku ťažko definuje, pokiaľ to neviete naisto. Preženie nás väčšinou zo zle uskladneného jedla, ktoré obsahuje nejaký toxín. A teda po požití tohto jedla, s odstupom 2-5 hodín nás začne ukrutne bolieť brucho, cítime prelievanie črevného obsahu, môžeme mať aj nechutenstvo, slinenie, slabosť. Nemáme však teplotu, to je zásadná vec. Následne z nás všetko ,,vybehne“ a je po probléme. V takomto prípade nie je na škodu podať čierne uhlie, ktoré na seba naťahá príp. zostávajúce toxíny v čreve, aby nás neprehnalo ešte ďalší a ďalší raz.

Zdroj: unsplash.com

Vracanie

Posledným z najčastejších príznakov infekčných ochorení je vracanie. A toto vie byť asi aj najnepríjemnejšie a v krajných situáciách ťažko riešiteľné v domácom prostredí. Ak Vám dieťa zvracia raz a tým to skončí, nič vážne sa nedeje. Ďalší deň mu dáte diétnu stravu, ako sme si vysvetlili pri hnačke, pridáte probiotiká, dostatok tekutín a je to. Ak však dieťa zvracia znova a znova a znova, je to už iná vec. Vtedy treba najprv počkať. Dať žalúdku oddych. Nepodávať cca hodinku nič do úst. Ak vracanie ustane, môžete následne skúsiť podať po lyžičkách malé množstvo tekutiny – slabučko sladený čaj, nesýtenú minerálku, príp. obyčajnú vodu. Ak to v dieťatku ostane, po pár minútach dáte znova. A takto môžete dávať po lyžičkách opakovane každých 5-10 minút. Podľa tolerancie, môžete skúsiť podať tekutiny viac. Ak vám bude dieťatko následne tekutiny prijímať aj pri navyšovaní, ďalší deň môžete skúsiť malé sústo jedla. Opäť diétneho, v princípe dojčenského. Opäť nič mliečne, nič vaječné, nič mastné. Nenútiť dieťa, koľko bude chcieť, toľko, nech zje. Radšej pomaly po troške, ako by sa malo znova rozvracať.


S jedlom treba podávať aj probiotiká. Ak dojčíte a dieťa chce od Vás, určite dojčite. Veľakrát je to jediné, čím si takéto deti doplnia tekutiny. V prípade, že vracanie neustáva aj napriek Vášmu úsiliu, sledujte si močenie a stav dieťatka. Pri prílišnej únave, či nepomočených plienkach, radšej nečakajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Pretože, ak nie ste doma schopní doplniť stratené tekutiny, dieťatko ich bude potrebovať doplniť iným spôsobom – infúziou. Ja Vám však prajem, aby ste to zvládli doma vlastnými silami.

Zdroj: unsplash.com