Čo čítať?

Milí rodičia, starkí a vlastne všetci, koho by to mohli zaujímať moje tipy na knižky. Keďže sa blížia Vianoce, verím, že budete mať čas zababušiť sa do deky a niečo si prečítať. Dnes vám poviem o knižkách o deťoch, ktoré som čítala na matersko-rodičovskej dovolenke. Niektoré ma obohatili viac, niektoré menej a niektoré mi stále priebežne pomáhajú. Ak Vás nebodaj niektoré na základe môjho popisu oslovia natoľko, že si ich zaobstaráte, budem sa velice radovať, lebo každá z nich má niečo do seba. No každý sme iný a každý máme iné preferencie, čo sa týka čítania a toho, čo nám príde dôležité viac a, čo menej.

Dospelí deťom, deti svetu

Dospelí deťom, deti svetu od Pavla „Hiraxa“ Baričáka. Túto knižku som si prečítala prvýkrát, keď mala naša prvá 9 mesiacov a druhýkrát, keď mala naša druhá približne tak isto a tá prvá už nejaký ten mesiac, resp. už takmer trištvrte roka, upevňovala svoju osobnosť, ako sa tomu pekne hovorí v Montessori pedagogike. Zakaždým mi dala táto knižka niečo iné. Aj preto, že vždy som ju čítala v inom rozpoložení, druhýkrát som bola na tom psychicky horšie, ale aj preto, že druhýkrát už som mala prečítaných pomerne dosť veľa výchovných knižiek. A bolo celkom srandovné si pri čítaní uvedomovať, že autor čítal tie isté knižky ☺ Čo je samozrejme pozitívne, lebo predtým, ako niečo o deťoch napísal, naštudoval si detskú výchovnú tématiku. Ale, keďže Baričák je v princípe autor motivačnej literatúry, môžte sa pripraviť na to, že pri čítaní tejto knižky si uvedomíte predovšetkým to, ako nás naše deti učia, kto sme my, ako môžeme na sebe pracovať, čo si odkiaľ nesieme a možno sa Vám vyjasní aj v niektorých rodinných a iných medziľudských vzťahoch. Mne sa vyjasnilo prvýkrát celkom parádne a druhýkrát hádam ešte viac ☺

Zdroj: Martinus.sk

Zdroj: albatrosmedia.sk

Ako hovoriť, aby nás deti počúvali,
ako počúvať, aby nám deti dôverovali

Ako hovoriť, aby nás deti počúvali a, ako počúvať, aby nám deti dôverovali od autoriek Adele Faber a Elaine Mazlish. Táto publikácia je základná a existujú ďalšie, trošku viac prispôsobené niektorým vekovým kategóriám – pre deti od 2 do 7 rokov, pre teenagerov, a možno ešte pár iných. Princíp je však stále ten istý. A rovnaký princíp sa dozviete aj v knižke českých autorov Respektovat a být respektován, ktorá je tiež skvelá, akurát možno trošku veľmi podrobná a pre niektorých rodičov až odradzujúco dlhá. Táto pôvodná však dlhá vôbec nie je, a preto ju tiež považujem za asi najpraktickejšiu knižku o tom, ako rešpektujúcim spôsobom vychovávať naše deti. Resp., ako s nimi komunikovať tak, aby sme dosiahli to, čo si prajeme, či potrebujeme. Túto knihu môžete stále otvárať a zatvárať, podľa toho, aký typ problému práve riešite alebo si jednoducho potrebujete zopakovať jednotlivé princípy, lebo Vám zas trošku vyfučali. Verím však, že po niekoľkom raze a pilnom praktickom precvičovaní sa naozaj tento spôsob komunikácie stane pre Vás prirodzeným a budete vedieť s deťmi hovoriť správnym spôsobom už bez nahliadania do tejto knihy. A, čo je ešte úžastnejšie, čo pozorujem na sebe. Tento spôsob komunikácie môžete používať vlastne všeobecne a môže sa stať, že sa Vám takto podarí príjemným spôsobom komunikovať s tými, s ktorými sa Vám doteraz príjemným spôsobom komunikovať nedarilo. Práve preto, že tento typ komunikácie je rešpektujúci a teda neagresívny, ale tolerantný, no zároveň asertívny, je to vlastne zručnosť dôležitá pre Váš každodenný život. A taktiež si dokonca myslím, že, ak niekto používa tento spôsob komunikácie, rešpekt a tolerancia sa mu dostanú takým spôsobom pod kožu, že sa z neho stáva tolerantnejší, rešpektujúcejší a zároveň aj sebaláskavejší človek. A keby bolo takých ľudí na svete väčšina, to by bolo sveta žiť.

Samostatné dieťa alebo ako sa stať lenivou matkou

Samostatné dieťa alebo ako sa stať lenivou matkou od Anny Bykovovej. Zábavná knižka, ktorá sa ľahko číta a vrele ju odporúčam maminám, ktoré sa najlepšie učia na príkladoch a vtipných príhodách. Tých má Anna neúrekom, jej humor je niekedy ironický, niekedy uštipačný a rada ponúka vlastné odžité skúsenosti a overené postupy. V princípe však predstavuje Montessori prístup a zároveň rešpektujúcu výchovu.

Zdroj: megaknihy.sk

Dúfam, že vás môj dnešný výber inšpiroval a budete mať chuť začítať sa do týchto knižiek, zistiť niečo nové alebo potvrdiť si, čo sme už možno dávno tušili.

Prečítajte si

Aïe, ça fait mal!

Boire ou ne pas boire

Antioxidanty sú rôzne látky rozličnej chemickej štruktúry, ktoré majú jednu spoločnú vlastnosť. Dokážu viazať voľné elektróny. Čo to znamená? Ako ovplyvňujú naše zdravie? A ako si nimi obohatiť nielen jedálniček, ale aj život?

Maladie coeliaque

Engins alimentaires