Zdroj: unsplash.com
Z pohľadu jednotlivých predominantných zložiek je kolostrum jedinečným „druhom“ materského mlieka. Keďže je to úplne prvé mlieko, ktoré sa tvorí a pokrýva výživu v prvé dni života novorodenca, jeho zloženie tvoria až z 10% bielkoviny, z ktorých mnohé sú imunoaktínymi látkami, ako napríklad imunoglobulín A a laktoferín. Taktiež má kolostrum obrovské zásobenie živými leukocytmi, môže ich byť 1 až 5 miliónov v každom mililitri kolostra. Aj zastúpenie cukrov je v prvom mlieku špecifické, keďže obsahuje menej laktózy a viac oligosacharidov, ktoré majú imunoprotektívnu funkciu. Takéto zloženie je úplne prirodzené, keďže prvé dni na svete sú najnáročnejšie na adaptáciu pre malý organizmus a dieťatko tak potrebuje zvýšenú ochranu proti potenciálnym patogénom. Farbou je kolostrum nažltlé vďaka množstvu karotenoidov, ktoré obsahuje. Tieto postupne klesajú ako mlieko dozrieva.
Zrelé mlieko produkuje prsná žľaza približne po dvoch týždňoch a jeho zloženie ostáva viac-menej stabilné s variáciami v priebehu dňa a jednotlivých dojčení. Najviac tuku obsahuje mlieko poobede a na večer a v priebehu dojčenia sa zvyšuje množstvo tuku 2-3-násobne ku koncu dojčenia. Čo znamená, že tzv. predné mlieko je menej kalorické ako to zadné. Po štvrtom mesiaci tvorba mlieka závisí od parity rodičky (koľké dieťa v poradí je dojčené), od nástupu menštruácie, BMI matky a pár ďalších činiteľov. Taktiež sa zdá, že, čím viac mlieka matka tvorí, tým vyšší je obsah laktózy v ňom (menej tukov a bielkovín).
Ako sme už spomínali cukry materského mlieka sú zastúpené predovšetkým laktózou a oligosacharidmi. Obsah laktózy je v materskom mlieku väčšinou konštantný pretože laktóza udržiava osmotický tlak materského mlieka. Oligosacharidy sú naviazané na laktózu a predstavujú úžasný imunomodulans. Slúžia ako prebiotiká pre črevný mikrobióm a navyše naviazaním sa na bunky črevného epitelu zabraňujú patogénnym mikroorganizmom naviazať sa na ne a spôsobiť ochorenie.
Zdroj: fldscc.com
Najvariabilnejšou zložkou materského mlieka sú tuky. Ku koncu dojčenia môže mlieko obsahovať až trikrát toľko tuku, ako na začiatku. Tuky zabezpečujú takmer 50% kalorického príjmu dojčaťa a sú veľmi dôležité pre vývoj centrálnej nervovej sústavy. Z mastných kyselín sú najviac zastúpené kyselina palmitová a kyselina olejová, ktoré sú súčasťou triglyceridov. Ďalej je v materskom mlieku prítomný cholesterol, fosfolipidy a tiež esenciálne mastné kyseliny – kyselina linolová a alfa-linolénová, z ktorých sa tvoria polynenasýtené mastné kyseliny, kyselina arachidónová (omega 6) a kyselina eikozapentaénová a dokozahexaénová (omega 3). Niektoré výskumy naznačujú, že vysokotuková strava s obsahom trans-mastných kyselín, typická pre západné krajiny, spôsobuje vzostup omega 6 v pomere k omega 3 mastným kyselinám, čo nie je veľmi pozitívne, keďže sa jedná o prozápalový proces. Na druhej strane, suplementácia omega 3 mastných kyselín počas tehotenstva, či ich navýšenie v strave, napríklad konzumáciou morských rýb, navyšuje ich obsah v mlieku.
Čo sa týka vitamínov a minerálov v materskom mlieku, ich obsah nie je veľmi ovplyvnený stravou matky. Jedine vitamín D a vitamín K nie sú v dostatočnej miere v mlieku prítomné, a preto je potrebné ich doplniť bábätkám, či vo forme kvapiek alebo ako vnútrosvalovú injekciu pri narodení, ako tomu býva v prípade vitamínu K.
Ďalej obsahuje materské mlieko hormóny, rôzne rastové faktory a ďalšie bioaktívne látky. Ovplyvňujú vývoj čreva, nervového systému, cievneho a hormonálneho systému. Patrí medzi ne napríklad aj erytropoetín, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek a celkom logicky je vo vyššej miere prítomný práve v mlieku matiek predčasne narodených detí. Pretože tieto mávajú častejšie ťažkosti s krvotvorbou ako donosení novorodenci.
Imunoaktívne látky materského mlieka sú pestro zastúpené – sú medzi nimi bielkoviny, živé bunky, rôzne pôsobky. Konkrétne sa jedná o živé biele krvinky (makrofágy a lymfocyty), imunoglobulíny, z ktorých najviac zastúpený je sekrečný IgA, kmeňové bunky, cytokíny, chemokíny, lyzozým, G-CSF, laktadherín prítomný v tukových mliečnych globuliach, IL-6, IL-8, mucíny, laktoferín.
Zaujímavou súčasťou materského mlieka, ktorá zatiaľ ešte nie je celkom prebádaná, je mikroRNA. Zdá sa, že pôsobenie miRNA je predovšetkým na úrovni imunitného systému a programovania vývoja jednotlivých systémov.
Poslednou, avšak nie najmenej dôležitou, súčasťou materského mlieka sú baktérie. Ešte pred 20 rokmi sme si mysleli, že materské mlieko je sterilné. Dnes už vieme, že dojčené dieťa zje denne v materskom mlieku tisíce až milióny baktérií, ktoré následne tvoria jeho mikrobióm. Ich pôvod je stále predmetom výskumu, môžu pochádzať z matkinej kože, z úst novorodenca, ale aj z matkinho čreva. Isté však je, že mikrobióm žije s nami už od prvých dní nášho života a, že materské mlieko je naozaj živým zázrakom ☺
Prečítajte si
Aïe, ça fait mal!
Boire ou ne pas boire
Antioxydant dans l’alimentation
Antioxidanty sú rôzne látky rozličnej chemickej štruktúry, ktoré majú jednu spoločnú vlastnosť. Dokážu viazať voľné elektróny. Čo to znamená? Ako ovplyvňujú naše zdravie? A ako si nimi obohatiť nielen jedálniček, ale aj život?