Au, bolí!

Bolesť brucha nie je žiadna sranda. Samozrejme, žiadna bolesť nie je sranda, ale bolesť brucha, to je taká špecifická záležitosť. Taký neurčitý strašiak. Hneď nám napadne slepé črevo a predstava operácie a vlastne, zrazu nevieme, čo máme robiť. Či utekať k pediatrovi, či rovno na pohotovosť, či dať niečo od bolesti, či počkať, či nečakať? Nuž, je to dilema a verte mi, že, keď som v pozícií matky, ani mne to nie je jedno.
Avšak existuje pár jednoduchých faktov, ktoré, keď budeme mať vždy na pamäti a pokúsime sa si ich zodpovedať v kritickej situácií, s veľkou pravdepodobnosťou sa ukľudníme a budeme vedieť, ako postupovať.

Jedno pravidlo, ktorého sa držím aj ja, ako lekár – bolesť, ktorá dieťa zobudí zo spánku, je na 99,99% vážny znak. U detí nie je ľahké rozoznať, kedy ich bolí bruško, lebo sa veľa napapali alebo veľa napili alebo kašlú tak veľa, že majú z toho svalovicu na bruchu alebo sa im hýbu črievka a oni to pociťujú ako bolesť, ale vlastne len potrebujú ísť kakať. Alebo ich bolí bruško naozaj. Ak dieťa spí a niekde uprostred noci sa zobudí, s veľmi malou pravdepodobnosťou si vymýšľa. Z toho vyplýva, že takúto bolesť určite treba, čo najskôr riešiť s lekárom. Ak je pre dieťa relatívne vydržateľná, môžete počkať na vášho obvodného pediatra, ktorý dieťa pozná a možno bude vedieť, ktorým smerom sa uberať pri riešení bolesti. Ak je však bolesť výrazná, dieťatko je nebodaj k tomu schvátené alebo plytko dýcha, lebo aj dýchanie zhoršuje bolesť alebo má jednoznačne vynútenú úľavovú polohu, z ktorej sa nechce pohnúť, nečakajte do rána a utekajte na pohotovosť. Môže sa jednať o vyššie spomínaný zápal slepého čreva, ale môže ísť aj o bolesť pri celiakii, zápalovom ochorení čreva, nepriechodných črevách, zastavených vetroch, skrútený vaječník, či semenník, zaškrtený pruh, rôzne potravinové intolerancie (laktózová, HIT, ABKM) a mnohé iné.

Na druhej strane, ak má dieťa s bolesťami brucha zvýšenú teplotu, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o infekčnú záležitosť. Či už vírusovú alebo bakteriálnu. Či infekciu črevnú, či dýchačku. Niektoré gastroenteritídy začínajú bolesťou bruška a výstupom teploty a až potom príde hnačka alebo vracanie alebo niekedy ostane len pri bolesti bruška. Rovnako môže byť bolesť brucha sprievodným znakom obyčajného sopľokašľa. Pretože pri bežných infekciách dýchacích ciest sa zväčšujú lymfatické uzliny v oblasti sánky a krku a zároveň s nimi môžu reagovať aj brušné lymfatické uzliny. A to sa prejaví príznakmi z tráviaceho traktu. Už sa mi stalo opakovane, že malý pacient prišiel s bolesťou brucha alebo vracaním, pozreli sme do pusy a tam sa na mňa usmiali dve obrovské hnisavé mandle. A vedela som, že nejde o žiaden apendix, ale o obyčajnú angínu. Ojedinelým prípadom bolesti brucha môže byť aj zápal pohrudnice. Opäť sa jedná o infekciu dýchacieho traktu, ktorá je pomerne vážna. A, paradoxne, neprejavuje sa kašľom, či sopľom, ale práve bolesťou brucha.

Zdroj: Pexels.com

Ďalšou kapitolkou bolestí brucha, sú tzv. diétne chyby. To je taký náš výraz. No asi tušíte, o čom hovorím. Buď sa jedná o jedenie piate cez deviate-halabala-jedno cez druhé-ako sa dieťaťu chce a my nad tým nemáme kontrolu alebo mu to dovolíme alebo sa jedná o pokazené jedlo. V letných mesiacoch je to pomerne častý problém. Ak dáme ovocný koláč, či niečo iné trochu vlhké, do plastovej nádoby a svieti na to slnko, nie je to jednoducho správne uskladnené a môže sa stať, že sa nám tam namnoží nejaký nepríjemný toxin. A keď to zjeme, príde za pár hodín náhla bolesť brucha, prelievanie črevného obsahu a následne hnačka. Spoločným znakom oboch možností je v princípe zdravé dieťa, bez teploty, či iných ťažkostí. Len si uvedomíme, že predtým, ako začala bolesť brucha, pojedlo kadečo alebo, že niektoré z jedál mohlo byť zle skladované alebo nás nebodaj preženie viacerých. Na tzv. prehnanie je najlepšie čierne uhlie. Pri jedení piate cez deviate je fajn, nechať bruško chvíľku oddýchnuť, dávať hlavne tekutiny. A keď to prejde, ponúkať pár dní ľahko stráviteľnú stravu v malých množstvách a postupne prejsť na bežné jedenie.

Čo je teda dôležité, je pozrieť sa na ubolené dieťa komplexne. Či má bolesť náhle bez iných ťažkostí alebo je bolesť pri chorobe. So zvýšenou teplotou, či bez. Po jedle, v priebehu dňa, či v noci. Či má vynútenú polohu alebo ju nepotrebuje.

Podľa závažnosti môžeme skúsiť vyriešiť problém v domácom prostredí a veľakrát je to úplne dostačujúce. Pri zhoršujúcej sa tendencii, schvátenosti, či evidentne vynútenej polohe, vyhľadajme, čo najskôr lekársku pomoc.

Prečítajte si

Aïe, ça fait mal!

Boire ou ne pas boire

Antioxidanty sú rôzne látky rozličnej chemickej štruktúry, ktoré majú jednu spoločnú vlastnosť. Dokážu viazať voľné elektróny. Čo to znamená? Ako ovplyvňujú naše zdravie? A ako si nimi obohatiť nielen jedálniček, ale aj život?

Maladie coeliaque

Engins alimentaires