Kde to chytil?
„A, kde to chytil? Ten zápal pľúc? Odkiaľ to má?‘‘ Takúto otázku som dnes dostala a uvedomila som si, že nie je prvá a určite ani posledná. Túto otázku si kladie aj veľa rodičov a ľudí, len sa nie každý odváži ju povedať nahlas. Hlavne nie pred lekárom. Dnes vám poviem niečo o infekčných ochoreniach. Nie o dlhodobých chronických, ale o bežných chorobách – infektoch. Predovšetkým infektoch dýchacích ciest. Gastroinfektom sa povenujeme zase niekedy inokedy.
Zdroj: pexels.com
Ako sa ochorenia prenášajú?
Prenos ochorení dýchacích ciest prebieha najčastejšie tak, že chorý človek, ktorý kýcha alebo kašle, okašle druhého človeka. Čiže napríklad stojíte v MHD, niekto vedľa Vás zakašle, a keď je to človek vašej výšky a zakašle Vaším smerom, existuje veľká pravdepodobnosť, že vykašlané kvapôčky pristanú vo Vašich dýchacích cestách a teda v nose, či pootvorených ústach. Taktiež sa môže stať, že infikovaný sekrét z nosa vám chorý človek podá napríklad podaním ruky, ktorou si ten nos utrel a vy si svojou rukou poškrabete nos. A šup, je to tam – infikovaný sekrét je vo Vašom nose. Tento prenos je v súčasnej situácii napríklad v tej mhd takmer nemožný, keďže všetci nosia rúška. Avšak môže sa stať, že chorý si poškriabe nos ešte vonku mimo autobusu, a keď nastúpi, chytí sa tyče osoplenou rukou (tu sa jedná o mikročastice sopľa, neviditeľné pre nás, samozrejme) a vy sa tej tyče chytíte po ňom, potom si pod rúškom poškrabete nos a je to tam! A deti, najmä tie škôlkárske a menšie, ako všetci dobre vieme, dávajú častokrát veľa vecí do úst a radi si špárajú v nose. Takže si veľmi ľahko zanesú do nosa nejakú infekciu. Tento popísaný prenos je rovnaký pre vírusy aj pre baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia dýchacích ciest.
Kým sa však dostanete k lekárovi, môžete určite začať doma vitamínmi – predovšetkým C a B. Ak má Vaše dieťatko už viac ako tri roky a nedávate mu pravidelne vitamín D, v chorobe určite nasaďte aj ten. Vitamín B môžete podávať raz denne, približne 5kv. u malých detí, 10kv. povedzme u 2-3 ročných detí. Na krabičke je údaj o používaní až od 3 rokov. Neľakajte sa. Je to tak kvôli štúdiám, ktoré sa nemôžu robiť na tak malých deťoch. Ale napríklad také predčasne narodené deti dostávajú vitamíny skupiny B pravidelne už od narodenia. Takže, ak je Vaše dieťa choré, určite mu pár dní podávania vitamínu B neuškodí. Práve naopak mu môže pomôcť. Vitamín C, môžete podávať aj 3x denne a najlepšie je, ak ho nakombinujete s čerstvým ovocím na desiatu a olovrant pri deťoch, ktoré už ovocie jedia. Vždy je fajn, ak viete dodať vitamíny v prirodzenej forme. Za bežných dní to úplne stačí. Avšak v chorobe nie je na škodu navýšiť vitamín C, aby ho telo dostalo opakovane v priebehu dňa. Čo telo nepoužije, to sa vyciká.
Zdroj: pexels.com
Špecifické príznaky ochorení
Keď už sme si vysvetlili, čo robí choroby a ako sa prenášajú, môžeme si povedať pár príkladov zo špecifických príznakov niektorých ochorení. Ako my lekári vieme, či sa jedná o zápal pľúc alebo priedušiek?
Angína – obrovské červené mandle, s hnisavými bielymi bambuľkami, horúčky cez 38 zo dňa na deň.
Zápal prínosových dutín, či zápal nosohltana – vzadu na stene hltana zteká zhora z nosa nadol hustý zelený hlien – blééééé.
Zápal hrtana – laryngitída – zachrípnutý hlas, štekavý kašeľ.
Zápal stredného ucha – parketa otorinolaryngológov, ale aj my všeobecniari sa vieme pozrieť do otoskopu a uvidíme, resp. neuvidíme reflex bubienka – vtedy vieme, že v strednom uchu nie je všetko tak, ako má byť.
Zápal priedušiek – veľmi špecifický zvuk počuteľný fonendoskopom – pískanie a vŕzganie. Naozaj. Pri výdychu. Keď zaliečite, zmiznú.
Zápal pľúc – spočiatku je počuteľné oslabené dýchanie na tej strane, kde je zápal. Preto počúvame vždy obe strany na striedačku. Aby sme si porovnali, či je počuť dýchanie rovnako. A keď nie je, rozbieha sa zápal. Ak počúvame zápal pľúc neskôr, tak môžeme počuť rôzne zvuky – chrôpky alebo praskanie bublín. Bublinky praskajú malé, stredné a veľké. Fakt! Počúvate a v duchu vidíte tú veľkosť. Zaliečite, zmiznú.
Zdroj: pexels.com
A čo liečba?