O materskom mliečku

Dnes vám poviem niečo viac o materskom mliečku a kedy začať s príkrmami.
Úplne prvou výživou našich detí je mlieko – najlepšie materské. Neexistuje nič vhodnejšie, dokonalejšie a prospešnejšie ako materské mlieko. Dnešné umelé mliečne formuly už vyzerajú síce trochu inak ako niekedy pred 60 rokmi, no nikdy to nebude ako od maminky. Maminky nie sú všetky rovnaké a nedá sa ani povedať, že by bolo dojčenie niečo jednoduché, čo ide samo, bez ťažkostí a s úsmevom na tvári. Veľmi by som si priala, aby to tak bolo. Aj pre bábätká, aj pre maminky. Pre moje dve baby som si to tiež veľmi priala, no odžila som si svoje. Viem, aké je materské mlieko úžasné. Bohužiaľ, ani jednu som nedokázala dojčiť výlučne viac ako dva mesiace a akokoľvek viac ako 8. Každý máme svoje kapacity, či už fyzické, či psychické, svoje danosti a svoje slabosti. Preto, ak sa Vám nebude dariť dojčiť tak, aby bábätko prospievalo, môžete sa poradiť s laktačnou poradkyňou, ktorých je dnes neúrekom. Ak by to ani tak nešlo podľa Vašich predstáv, predovšetkým si to nevyčítajte. Verte mi, nebude z Vás zlá mama, ak dáte dieťatku umelú mliečnu formulu. Možno si teraz rôzne mamy pomyslia, čo je to za pediatra, čo odporúča umelé mlieko. Lenže, ja neodporúčam umelé mlieko. Ja odporúčam urobiť všetko pre to (v rámci možností matky), aby bolo dieťa dojčené. Ale nie nad rámec psychickej, či fyzickej pohody matky. Existujú aj horšie veci ako umelé mlieko.

Zdroj: unsplash.com

,,To, čo dieťatko naozaj potrebuje, je predovšetkým spokojná láskavá mamina.''

Ak ste teda dojčiaca mamina, odporúča sa výlučne dojčiť do ukončeného 6. mesiaca bábätka. Ak ste mamina, čo dáva umelú mliečnu formulu, malo by ju bábätko dostávať prinajmenšom do ukončeného 4. mesiaca. Dovtedy, príp. až do 6. mesiaca, by malo dieťatko dostávať počiatočnú mliečnu výživu, označovanú číslom 1. Po 6. mesiaci môžete prejsť na 2, po roku na 3 a po roku a pol na 4. Avšak v princípe by ste mohli ostať aj pri dvojke, až dokým mlieko nestopnete.

Špeciálne mliečne formuly

Existujú aj špeciálne umelé mliečne formuly, podľa zdravotných požiadaviek niektorých detí. Hypoalergénne mlieka sú odporúčané u detí s pozitívnou rodinnou anamnézou. To znamená, že jeden z rodičov alebo súrodenec sú alergici. Vtedy dieťatko môže dostávať takýto druh mlieka na predpis. Ďalšie je antirefluxové mlieko, ktoré by malo zlepšiť výživu u detí s výraznejším gastro-ezofageálnym refluxom. Existujú aj veľmi špeciálne výživy pre deti s rôznymi metabolickými ochoreniami aj niekoľko ďalších variantov pre deti so sklonom k obstipácií, či kolikám. Každý výrobca má pár vychytávok navyše. Avšak niekedy mám pocit, že tie ďalšie varianty (mimo HA, AR a špeciálnej výživy) sú už tak trošku šmrncnuté marketingom. Môžem sa však mýliť, samozrejme. Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. Tzv. príkrmy.

Zdroj: unsplash.com

Kedy je čas na príkrmy?

V rôznych zdrojoch nájdete rôzne údaje. Niekde hovoria o schopnosti dieťaťa sedieť samostatne. Pravdupovediac, samostatný sed u polročného dieťaťa je skôr výnimkou než pravidlom. Za mňa toto kritérium pokrivkáva. Neodporúčam podávať prvé príkrmy v drevených stoličkách, či iných, v ktorých neviete dať dieťa do polosedu. Ak nemáte polohovateľnú stoličku, kľudne dávajte príkrm vo vajíčku, má sklon tak akurát. Keď už bude dieťatko sedieť samo (okolo 8-10. mesiaca), dajte ho do akejkoľvek dojčenskej stoličky, ktorú doma máte. Ďalším kritériom býva schopnosť prehĺtať jedlo podávané lyžičkou. Nuž, kým to neskúsite, vlastne nemôžete vedieť, či to už Vaše dieťa ovláda, Že, áno? Veľmi často to neovláda ešte ani v tých 6. mesiacoch. Musí sa to postupne naučiť. Môžete sa stretnúť aj s informáciou o určitom objeme za deň vypitého mlieka. Toto u dojčených detí neviete odhadnúť a u detí, čo pijú z fľašky, to záleží predovšetkým od vás.

Zdroj: unsplash.com

Osobne sa mi najviac páči odporučenie, prizvať si bábätko párkrát takpovediac ,,k stolu“, a keď prejaví záujem o Vaše jedlo, nastal preň čas na príkrmy. Samozrejme za podmienky, že to bude niekde v období medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom. Určite nie predtým. A po 6. mesiaci už býva najvyšší čas.


Keď sa teda Vaše bábätko načiahne do Vášho taniera, môžte mu postupne začať ponúkať príkrmy k obedu, neskôr k desiate, k olovrantu, a tak ďalej a zároveň mu môžete, kde tu dať ochutnať aj alergény z Vášho taniera, aby ste využili tzv. imunologické okno. Princíp prikrmovania je vlastne v tom, že postupne nahradíme jednotlivé mliečne dávky tými nemliečnymi – tuhou stravou. Začína sa obedom. Najprv dáme do misky pár polievkových lyžíc pyré a podávame dojčenskou lyžičkou. Jednu, dve. Sledujeme bábätko, či prehĺta, či pľuve, vytláča lyžičku. Keď sa mu darí, kľudne mu dajte, koľko bude chcieť. Keď sa mu nedarí, po pár ponúknutých lyžičkách prestaňte a dajte mu mliečko. Ďalší deň skúsite znovu, možno spapá viac (alebo aj aj nie). Je to naozaj veľmi individuálne, nikam sa netreba unáhliť, treba len skúšať, ponúkať, v rámci dobrej nálady. Naša staršia jedla hádam od prvého príkrmu všetko, čo bolo v miske. Naopak, naša mladšia zjedla celú misku zhruba až po mesiaci. Naozaj, dajte im ich čas.


Akonáhle už dieťatko bude schopné zjesť celú misku príkrmu (150-200ml) nepodávajte po jedle fľašu s mliekom, ale ponúkajte k jedlu vodu v poháriku. Nenútime, ponúkame, skúšame, učíme sa piť z pohárika. Nemusíte už ani dojčiť. Toto je však téma trošku šteklivá, keďže laktačné poradkyne by mali na zavádzanie príkrmov iný názor. Tak si kľudne pozrite ich odporúčania a urobte si z toho svoj záver. Môj záver z viacerých zdrojov je ten, že, keď už dieťa zje plnú dávku jedla, nepotrebuje sa dojedať mliekom.


Následne, keď už dieťa pekne papá obed, môžeme skúsiť desiatu. Taktiež, ak už zje celú výživu, nepotrebuje dopĺňať. Mliekom z fľaše určite nie. Mliekom od Vás – nechám na Vás. Ďalšie jedlo býva kaša buď na olovrant alebo na večeru. Potom raňajky a nakoniec piate jedlo – čo Vám ostane. Nabudúce Vám prezradím niečo k obsahu príkrmov.