Teplota či horúčka?

Teplo a horúčka sú dva pojmy, ktoré sa ľuďom veľmi často mýlia. V dnešnom blogu si vysvetlíme ich rozdiel, ale predovšetkým čo robiť v situácii, keď nastanú.  

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie každá zvýšená teplota, znamená hneď, že dieťa sa má zle, lebo má horúčku. Teplota do 38°C, je zvýšená telesná teplota, ktorá je žiadúca. To znamená, že je pre telo prospešná. V rozmedzí 37-38 prebiehajú enzymatické procesy v tele najefektívnejšie. Telo bojuje najlepšie, ako sa dá. Takže znižovať takúto teplotu je vlastne škodlivé.
Rozmedzie medzi 38-38,5 je také ani-ani, no už hovoríme o horúčke. Oficiálne sa má znižovať až horúčka nad 38,5°C. Ak malo dieťa v minulosti febrilné kŕče alebo, ak má vážnejšie chronické ochorenie, príp. vracia, hnačkuje, či má sa aj iným spôsobom fyzicky zle, je potrebné zrážať teplotu už nad 38̊C. Vy, ako mamina, ocino, babička či dedko si poznáte svoje dieťa/vnúča najlepšie. Pri pocite, že to zvláda ešte dobre, nemusíte podávať lieky na teplotu. Ak sa Vám zdá, že je Váš drobec odpálený, určite ho netreba zbytočne trápiť.
Tiež je rozdiel, či je deň alebo noc. Je možné, že viacero lekárov by malo rozličný názor. No ja si z vlastnej skúsenosti myslím, že na noc je lepšie dať liek od teploty pri tých 38 a aj dieťa aj vy sa lepšie vyspíte. Ako každú chvíľu ho kontrolovať, či už náhodou nevystúpila teplota cez 38,5. Dieťa sa pri vysokej horúčke väčšinou zobudí, ale možno tým trošku skorším podaním si ušetríte nervy.


Keď už sme pri kontrole. Pri vystúpení teploty cez 38, je vhodné premeriavať teplotu každé tri hodiny. Ak sa stane, že aj napriek podávaniu liekov od teploty, horúčka stúpa a stúpne až cez 39,5̊C, je potrebné zvážiť fyzikálne ochladzovanie. Avšak len za tých okolností, že dieťa má teplé aj konce končatín (ruky a nohy). Ochladzovanie môže dieťatku veľmi uškodiť v prípade, ak má ruky a nohy studené. Takže v tomto smere, nič netreba robiť zhurta!

Ako správne merať teplotu?

Teplota sa meria u malých detí v konečníku (vtedy sa odrátava pol stupňa) a u väčších detí, ktorým je to už nepríjemné, sa meria teplota v podpazuší. Ostatné merania, najmä bezdotykové sú len orientačné a môžu Vám byť nápomocné najmä v noci, keď nechcete dieťatko budiť. Nie sú však dostatočne presné. Najpresnejšie teplomery sú, samozrejme, ortuťové. Ak taký doma máte, opatrujte si ho. Nič presnejšie neexistuje. Ak už taký nemáte, zostávajú vám teplomery na vodnej báze alebo digitálne teplomery.

Aké lieky možno použiť na znižovanie horúčky?

Prvým liekom voľby by mal byť Paracetamol a teda Paralen, či Panadol. Na krabičkách paracetamolových sirupov je dávkovanie väčšinou správne, takže sa môžete riadiť tým. Inak je dávkovanie 10-15 mg na kilo váhy dieťatka každých 5-6 hodín. Keď si vypočítate aktuálnu dávku na váhu Vášho dieťatka, môžete následne zvoliť formu. Pre bábätká sú najvhodnejšie čípky. Jednak sa rýchlo vstrebú a teda hneď účinkujú, druhak nemáte problém s prehĺtaním. Nevýhodou je, že sa polia pomerne ťažko, takže, ak má dieťatko váhu, ktorá veľmi nespadá do gramáže čípku, treba radšej zvoliť sirup alebo rozpustiť tabletku vo vode alebo čaji. Rozpúšťa sa veľmi ľahko v priebehu pár sekúnd. A tabletky sa celkom dobre polia a dokonca aj štvrtia.

Zdroj: unsplash.com

Druhou možnosťou lieku na teplotu je Ibuprofen a teda Nurofen, Brufen, Ibalgin, MIG a iné. Píše sa na ňom, že je až od 2 rokov. Tým si nelámte hlavu, opäť ide o štúdie. Ak má však novorodenec určitú vrodenú srdcovú chybu, tak ju najprv skúšajú riešiť Ibuprofenom vnútrožilovo. Takže, ak vy dáte Vášmu bábätku raz pri horúčke Brufen, určite mu nespôsobíte ujmu na zdraví. Čo je však v celku ošemetné, je dávkovanie na brufenových sirupoch. A to je takmer vždy zle. Odporúčaná dávka je rovnaká u 3-mesačného dieťaťa aj u 2-ročného. Čo je teda hneď na pohľad nelogické. Keďže váha dieťaťa rastie, tak aj dávka sa musí časom zvyšovať. Pri Brufene je dávkovanie 5-10mg na kilo váhy dieťatka, ktoré môžete podávať každých 6-8 hodín. Takže, ak si vypočítate 10mg na kilo, viete, že to je max, čo môžete na jedenkrát dať. Preto odporúčam dať vždy o trochu menej. Napríklad teda u 10 kilového dieťaťa je strop 5ml. Tak mu podáte 3,5ml a uvidíte. Ak zaberie, super. Ak nie, pri ďalšom podaní o 6-8 hodín, skúsite trošku viac (4, či 4,5ml). Ibuprofenové preparáty sú tiež vo forme čípkov, sirupu a tabletiek. Tu sú napríklad aj 100mg cmúľacie tabletky.

Zdroj: pexels.com

Rôzne formy a kombinácie liekov

Ak sa Vám stane, že ste podali povedzme o 9 Paralen a o 12 má dieťa zase vysokú teplotu, môžete zvážiť podanie druhého lieku a teda Brufenu. Nie je to odporúčaný postup. Je lepšie podávať len jeden liek. Osobne by som však sa nevedela pozerať na dieťa s 39 teplotou a nepodať mu iný liek na teplotu. Takže, môžete podať o 3-4 hodiny iný druh lieku, no zapíšte si to. Aby ste to správne striedali. Brufen a Paralen. Aby sa nestalo, že podáte ten istý dvakrát po sebe. Podávajte lieky od teploty vždy len jedna osoba. Taktiež, aby sa nestalo, že podávajú lieky dvaja a obaja podajú to isté príliš často. Mohlo by dôjsť k predávkovaniu a to nie je sranda.


Ak by sa stalo, že ste podali jeden liek, druhý liek a dieťa má stále teplotu a veľmi veľmi vysokú a čas, kedy môžete znova podať liek je ešte ďaleko, môžete pri teplote nad 39,5 pridať fyzikálne ochladzovanie. Pozor! – len pri teplých koncoch končatín. U malých detí je najlepšia varianta posadiť bábätko do vaničky s vodou (len o niečo menej teplou ako je bábo, čiže vôbec nie studenou, v princípe 36-37) a obmývajte ho navlhčenou handričkou. Takto sa teplota vyparuje z celého povrchu tela. Ak bábätko ešte nevie sedieť, môžete skúsiť prikladať navlhčenú handričku na rôzne časti tela. Pri väčších deťoch môžete sprchovať. Deti netreba pri horúčke zbytočne babušiť, či obliekať do veľa vrstiev. Horúčka by nemala trvať dlhšie ako tri dni. Ak podávate lieky od teploty v princípe pravidelne už tri dni a dieťa má stále teplotu, určite treba vyhľadať detského lekára. Mohlo by ísť o bakteriálnu infekciu, pri ktorej sú v liečbe potrebné už aj antibiotiká.