Covid je choroba nepredvídateľná, veľmi škaredá a neprajem ju žiadnemu dospelému ani dieťaťu.
Preto som sa rozhodla spísať pár možností, čo robiť a, ako sa správať, aby sme znížili pravdepodobnosť ochorenia covid u našich detí.
Preto som sa rozhodla spísať pár možností, čo robiť a, ako sa správať, aby sme znížili pravdepodobnosť ochorenia covid u našich detí.
- Ako rodič (starý rodič, ošetrovateľ, pestún, ktokoľvek, starajúci sa o deti dennodenne) sa zaočkujem, aby som znížil pravdepodobnosť prenosu ochorenia na svoje dieťa (neexistuje záruka, že očkovaný človek sa neinfikuje a tým pádom neprenesie ochorenie na svoje dieťa, ale vieme túto pravdepodobnosť výrazne znížiť).
- Nákupy sú záležitosťou rodičov. Nie detí. Deti neberieme do nákupných centier, supermarketov, nikam, kde to nie je nevyhnutné. Keď potrebujete kúpiť topánočky, jasné, že vezmete aj dieťa, keďže musí topky odskúšať, ale rožky skúšať nemusí ;).
- Keď prídem domov z nákupov/práce/odkiaľkoľvek, kým objímem svoje deti, umyjem si ruky mydlom (lebo vchodové dvere, lebo tlačítko výťahu, ak žijem v poschoďáku..). Tiež je dôležité nezabudnúť si vydezinfikovať ruky pri opúšťaní obchodu/práce/iné.
- Pokúsime sa minimalizovať (najlepšie ukončiť) krúžky v interiéri. Čím viac krúžkov dieťa má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude niektoré z ostatných detí pozitívne a teda aj pravdepodobnosť, že ochorie.
- S kamarátmi sa stretávame vonku, úplne najlepšie v prírode. Nielenže je to bezpečnejšie, ale aj omnoho zdravšie. Bratislava je fantastické mesto, kde má takmer každý obyvateľ les na dosah. Tak si ho doprajme – les lieči.
Zdroj: unsplash.com
- Skúsime si určiť pár osôb (zvyčajne rodinu, či najbližších priateľov, ak tu rodinu nemáme), s ktorými sa budeme stretávať v interiéri. S ostatnými sa stretneme vonku.
- Ak sa už musíme stretnúť v interiéri, pokúsme sa stretnúť ako PCR negatívni. Ak nemáte príznaky a urobíte si Ag test, nemá žiadnu, podotýkam ŽIADNU, výpovednú hodnotu o Vašej infekčnosti. Jedine o tom, o koľko je Vaša peňaženka ľahšia.
- Doprajme si všetci doma pestrú stravu bohatú na vitamíny, probiotiká a prebiotiká – tzv. protizápalovú stravu. Môžeme pridať preparáty s omega-3 mastnými kyselinami, dávajme si všetci vitamín D.
- Chodievajme s deťmi von tak často, ako je to len možné, za každého počasia. Kým nemajú horúčku, či sú slabé a unavené, môžu ísť von aj so sopľo-kašľom. Dokonca im to prospeje. Akurát ich treba krotiť, nech nelietajú a neupotia sa ☺
- Ak už sa nám stane, že bude doma niekto chorý na covid, všetci si nasadíme C vitamín opakovane v priebehu dňa, B-vitamín jedenkrát denne, Zinok od 3 rokov veku v adekvátnej dávke, antihistaminiká (Fenistil, Aerius) a rybí olej (inú formu omega-3).