Zápal stredného ucha alias strašiak každého sopľa

Zápal stredného ucha je veľmi nepríjemné ochorenie typické pre detský vek. Samozrejme, aj dospelák môže mať zápal stredného ucha, ale nie je to tak časté, ako u detí.
Na vine je Eustachova trubica. Akýsi zázračný kanálik prepájajúci stredoušnú dutinu a nosohltan. Jej úlohou je predovšetkým vyrovnávať tlak v stredoušnej dutine otváraním sa a odvádzaním prípadnej tekutiny, ktorá v nej môže vzniknúť. Aj pri zmenách atmosférického tlaku, napríklad pri lietaní, je to vďaka nej, že nám nezaľahne alebo postupne odľahne v uchu.

Eustachova trubica je u detí pomerne krátka, keďže deti sú malé, a preto aj infekcia má kratšiu cestu z nosa alebo hltana do ucha. Z toho vyplýva, že, čisto teoreticky, každý sopeľ a zápal nosohltana alebo aj hltana ako takého môže byť skomplikovaný zápalom stredného ucha. Zároveň môžeme povedať, že zápal stredného ucha zväčša nevznikne ako prvotný zápal. Neexistuje osamote. Je to druhotná komplikácia už existujúceho problému, ktorý sa, buď nerieši alebo je infekcia tak agresívna, že pomerne rýchlo postupuje zápal sliznice ďalej. V tomto prípade, Eustachovou trubicou do stredoušnej dutiny.

Keď k tomu dôjde, môže sa objaviť bolesť v uchu a náhly výstup teploty nad 38,5°C, ktorá zvykne trvať viac ako 24 hodín, aj napriek pravidelnej a správnej liečbe antipyretikami (liekmi na horúčku). Sú však aj prípady bez zvýšenej teploty, ale je prítomná výrazná, niekedy pichavá, či pulzujúca bolesť v uchu. U dojčiat sa môžeme stretnúť len s horúčkami bez iného zjavného problému, keďže bábätká nám ešte nevedia povedať, že ich bolí uško. Pediater dieťa vyšetrí, zhodnotí normálny nález na pľúcach, v dutine ústnej, vyšetrí moč, ktorý bude negatívny a vtedy mu ostane ešte možnosť vyšetrenia otoskopom. Keď otoskopicky zhodnotí, že je v stredoušnej dutine zápal, môže si pomocou CRP odlíšiť bakteriálny od vírusového a na základe toho zvoliť liečbu. Akby predovšetkým bakteriálny zápal stredného ucha trval dlhšie bez liečby, mohlo by dôjsť aj k prasknutiu blany bubienka a vo zvukovode by sa objavil hnisavý žltozelený výtok. Sprievodne sa pri otitíde objavuje tiež zaľahnutie v uchu alebo sa náhle zhorší sluch, na čo malé detičky väčšinou neupozornia. Pri správnej liečbe väčšinou dôjde k obnove počutia.

Zdroj: Unsplash.com

Nič z toho sa však stať nemusí. Lepšie povedané, sme schopní zabrániť veľkej väčšine zápalov stredného ucha. Ako? Tak, že budeme konať hneď v úvode.

Čím menšie dieťa, tým vážnejší je sopeľ. Tým viac sa musíme snažiť odstraňovať sopeľ z nosa. Nielen preto, že deti do roka nevedia dýchať ústami, ale aj preto, že, čím menšie dieťa, tým menšia Eustachova trubica. A tým kratšia cesta z nosa do ucha. Takže u malých detí odsávať, odsávať a odsávať. U detí od 2 rokov, treba učiť fúkať správnym spôsobom. Vždy je jedna dierka zatvorená a z druhej sa fúka a následne sa to vymení. Nikdy nefúkame obe dierky naraz. Aby nešiel hlien do dutín alebo napríklad do Eustachovky.

Ak už je naše dieťa v období vzdoru a fúkať síce vie, ale nechce spolupracovať na povel, môže mať len dve možnosti na výber – odsávať alebo fúkať. Sopeľ jednoducho musí ísť von, inak by hrozilo vyšetrenie v nemocnici alebo nebodaj prepichovanie ucha! To sa síce stáva už len veľmi zriedkavo, ale vaše dieťa to nevie a vy ho nestrašíte, vy mu len hovoríte o možných následkoch jeho nespolupráce. Srandujem, ale len tak trošku. Jednoducho, sopeľ musí von. To vám povie každý otorinolaryngológ, najmä detský. Je to ich modlitba za zdravé stredné ucho – naučme deti správne fúkať a nebudeme musieť liečiť toľké otitídy.

Ak ste sa však snažili, odsávali ste a správne fúkali a aj napriek tomu, ucho bolí, nebodaj stúpa teplota, dajte dietku od bolesti a zápalu Ibuprofen v správnej dávke a vyhľadajte vášho obvodného pediatra, či ORL špecialistu. Ušká sú dôležité, treba ich liečiť, čím skôr a netreba to podceniť. Pri bakteriálnom zápale stredného ucha sú potrebné antibiotiká v dostatočne dlhom trvaní a pri seróznom zápale (vírusovom) zase nezaškodia silnejšie kvapky na zápal, ktoré sú tiež iba na predpis.

Prečítajte si

Zavádzanie príkrmov

Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.

Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.

Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.

Knižky o stravovaní detí

Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.

Novorodenec II.

Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.