Veľmi zjednodušene povedané, existuje obdobie u Vášho bábätka, kedy ešte ono samo nie je schopné v dostatočnej miere vytvárať protilátky proti prijatým antigénom a taktiež protilátky, ktoré prešli do jeho krvi počas tehotenstva, už takmer vymizili. Preto sa toto obdobie nazýva imunologickým oknom. Ide o obdobie medzi ukončeným 4. a 7. mesiacom alebo 16. a 27. týždňom života. Je to jedinečné obdobie, kedy je možné vytvoriť tzv. orálnu toleranciu alergénov. V širšom ponímaní, a tak to uvádzajú aj niektoré imunologické spoločnosti vo svete, je možné zaviesť alergény do stravy od ukončeného 4. mesiaca až do dovŕšenia 1 roka.
Treba si však doplniť, že tu sa nerozprávame o zavádzaní príkrmov, ale o zavádzaní alergénov s cieľom, predísť alergií v neskoršom veku. Preto je ten princíp trochu iný. Taktiež si treba povedať, že výskumy okolo tohto okna stále trvajú a rôzne krajiny ponúkajú rôzne interpretácie a rôzne postupy.
Častokrát sa stretneme aj s tým, že v rôznych krajinách kladú dôraz na iné alergény. Tak, ako sa u nás kladie dôraz na mlieko a lepok, tak sa v Severnej Amerike kladie dôraz na vajíčko a arašidy. Osobne si však myslím, že čisto logicky, ak by sme mali navodiť toleranciu na lepok, či mlieko, či vajíčko, či arašid, malo by byť možné rovnakým spôsobom a v rovnakom časovom úseku navodiť toleranciu aj pre všetky ostatné potenciálne alergény.
Z ponúkaných možností, ako toleranciu navodiť, sa mi najviac pozdáva úplne jednoduchá v zmysle takom, že úplne na začiatku, keď dieťatku ponúkneme alergén (lepok, mlieko, arašid, vajíčko, zeler, jahody, citrusy), dáme mu z neho minimálne množstvo. Trošinku, omrvinku, tak na stretnutie, ochutnanie, obliznutie. Jednoducho, keď budete večerať a vy budete mať na tanieri chlieb s avokádovou nátierkou, dáte dieťatku trošku obliznúť z toho avokáda. Síce avokádo nie je známe ako alergén, ale nie je pre nás bežné, takže by som sa k nemu postavila s opatrnosťou. Nabudúce, bude pri vás váš drobec pri jedení jogurtu, tak mu dáte obliznúť z jogurtu – samozrejme bieleho. A tak podobne. Ako to život bude ponúkať, tak budete dávať ochutnávať Vášmu dieťatku rôzne alergény. A postupne mu z nich ponúknete viac a viac. Bez náhlenia a stíhania všetkých alergénov a všetkých zelenín, či ovocia, do toho a toho mesiaca. Veľmi sa mi páči priestor až do roka. Najmä, kvôli perfekcionistickým mamám. Keď budú vedieť, že majú veľký časový priestor, budú všetko robiť s väčšou ľahkosťou a pohodou.

Zdroj: Unsplash.com
Aby som teda zhrnula imunologické okno a zavádzanie alergénov:
- Ak máte v rodine alergikov a najmä alergikov na potraviny, spíšte si rizikové potraviny a skúste ich bábätku postupne ponúknuť medzi ukončeným 4. mesiacom a ukončeným 7.-12. mesiacom. Od mini omrvinky, postupne v pravidelne nepravidelných intervaloch podávať znova a znova vždy trochu viac. Pozorujúc reakciu. Ak ponúknete aj iné alergény o to lepšie. Ja som sa zamerala na tie najzásadnejšie. Ostatné som nechala na plazenie a ochutnávanie.
- Ak v rodine nemáte alergikov v princípe sa tým nemusíte ani zaoberať. No plaziť a ochutnávať omrvinky nechať môžete.
Prečítajte si
Zavádzanie príkrmov
Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.
Jednotlivé obdobia psychomotorického vývoja v prvom roku života
Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.
Psychomotorický vývoj v prvom roku života vo všeobecnosti
Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.
Vdýchnutie cudzieho telesa a laryngitída
Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.
Knižky o stravovaní detí
Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.
Novorodenec II.
Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.