Infekcie močových ciest

Popri infekciách dýchacích ciest a tráviaceho traktu bývajú infekcie močových ciest zvyčajne tak trošku v úzadí. Našťastie! Keďže u tých najmenších sa častokrát jedná o potrebu infúznej antibiotickej liečby, čo si veru žiadna z nás, mamín, nepraje.

Infekcie močových ciest sú vcelku špecifické hneď v niekoľkých aspektoch. Takmer vždy sa jedná o bakteriálnu infekciu. V dojčenskom veku bývajú chorí častejšie chlapci, v pubertálnom veku naopak prevažujú dievčatá. A vo veľkej väčšine prípadov je vyvolávateľom naša kamoška, črevná baktéria E. coli. Lenže v močovom trakte už nie je kamoška, ale, naopak, riadna ničiteľka. Tak sa na jej vyčínanie pozrime zblízka.

U najmenších detí sa infekcia močových ciest zväčša týka už zápalu obličiek. Ono, možno aj malé bábätká majú niekedy infekciu mechúra, či močovej rúry. Ale, keďže nevedia povedať, že ich štípe alebo páli pri močení a maminka len registruje mrzuté dieťa, je celkom pravdepodobné, že tú prvú etapu častokrát prehliadneme. Až keď dieťa začne mať vysoké horúčky, ktoré sa pri zápale obličiek bežne šplhajú do 39 C, zistíme, že sa niečo deje. Ak horúčky trvajú viac ako 24 hodín a zároveň vyžadujú pravidelné podávanie liekov od teploty každé 3-4 hodiny, je potrebné myslieť aj na zápal obličky. Určite treba kontaktovať pediatra, ktorému veľmi pomôže, ak prinesieme so sebou moč malého pacienta.

Zdroj: Unsplash.com

U najmenších detí odoberáme moč metódou „číhanie na moč“. Dieťa rozbalíme z plienky, očistíme genitál a počkáme so skúmavkou, kým dieťatko začne cikať. Málokedy to trvá dlhšie ako 15 minút. Následne moč v skúmavke, čím skôr zanesieme pediatrovi, aby ho ten, v prípade potreby, mohol poslať aj na laboratórne, či mikrobiologické vyšetrenie. Už podľa vyšetrenia testovacím prúžkom na ambulancii lekár dokáže zhodnotiť, či sa jedná alebo nejedná o zápal obličiek. Mikrobiologické vyšetrenie nám pomôže stanoviť citlivosť pôvodcu infekcie na antibiotiká. Čo by bolo veľmi zásadné, ak by sa jednalo o rezistentnú baktériu (nezaberú na ňu bežne dostupné antibiotiká). To by znamenalo, že Vaše dojča potrebuje infúznu antibiotickú liečbu a teda by Vaša cesta viedla do nemocnice. Pravda je taká, že na hospitalizáciu vás môže pediater odoslať aj bez nálezu rezistentnej baktérie, ak zhodnotí, že je to potrebné. Keďže pyelonefritída je veľmi vážna bakteriálna infekcia.

Ako som už písala na začiatku, našťastie tieto infekcie nie sú veľmi časté. Náchylnejšie sú na ne deti s vrodenými vývojovými chybami uropoetického traktu, a teda, s rozšírenou obličkovou panvičkou alebo vývojovými zmenami ureterálnej chlopne. Aj preto sa pár dní po pôrode robí všetkým novorodencom sonografické vyšetrenie obličiek. Aby sme deti s vrodenou chybou podchytili, poučili rodičov o prísnejšej hygiene (napríklad nevhodnosti bábätkovského plávania) a potrebe odberu moču pri každom horúčnatom ochorení. Čo je ešte lepšia správa, veľká časť detí časom z tejto rizikovej skupiny „vyrastie“.

V nasledujúcom detskom období sa vyskytujú viac infekcie dolných močových ciest. U dievčatiek zápaly močovej rúry alebo močového mechúra, u chlapcov bývajú okrem toho aj balanitídy – zapálená predkožka. Deti už vedia pomenovať, čo cítia, či už sa jedná o bolesť alebo štípanie, pálenie, či svrbenie pri močení alebo časté nutkanie na močenie. Vďaka týmto pomerne jednoznačným a nepríjemným znakom, vieme deti liečiť pomerne skoro a veľakrát sa vyhneme komplikácií v zmysle zápalu obličiek. Najdôležitejšie je výrazne navýšiť tekutiny, aby sa baktérie doslova vycikali z dolných močových ciest. Brusnice majú údajne schopnosť vychytávať baktérie z močového traktu, a preto môžeme pridať brusnice do stravy alebo zadovážiť brusnicový preparát v sirupovej forme. Tekutiny sú však alfa a omega. A cikanie je síce nepríjemné, ale nutné, ak nechceme, aby sa naše milé E. coli vyšplhali vyššie močovými cestami. Ak je nález v moči pomerne výrazný alebo infekcia dlho trvá a nezlepšuje sa, môže pediater zvoliť aj antibiotickú liečbu. Potrebné to však býva pomerne zriedkavo.

Zdroj: Pexels.com

U chlapcov sa môžu vyskytnúť balanitídy, častejšie bývajú u chlapcov s fimózou (zúženie predkožky, ktorú nemožno stiahnuť nadol). Vtedy je predkožka začervenaná, niekedy môžeme badať aj žltkastý výtok a začervenaný glans. Okrem navýšenia tekutín a brusníc, môžeme pridať repíkové obklady, či sedacie kúpele v repíku. Akby tieto neboli dostačujúce, môže lekár doplniť antibiotickú masť. Pri častých infekciách tohto typu u chlapcov s fimózou, ak majú navyše aj tzv. balónikovité močenie (pri močení sa predkožka nafúkne a moč až následne odteká), je určite vhodné navštíviť urológa a zvážiť ďalší postup.

Poslednou špecifickou kategóriou sú dievčatá v puberte. Resp. dievčatá, ktoré síce ešte oficiálne sú deťmi, ale už môžu mať sexuálneho partnera. U týchto sa častejšie ako v skoršom detskom veku môžu vyskytnúť pyelonefritídy ako komplikácia neliečenej alebo opakovanej infekcie dolných močových ciest. Tieto bývajú dôsledkom nesprávnej hygieny alebo intenzívneho pohlavného života. Je to síce téma chúlostivá, ale jedna rada matky dcére, jej možno v budúcnosti ušetrí neželanú hospitalizáciu pre zápal obličky. Po pohlavnom styku sa treba vždy vymočiť. Vyhneme sa tak infekciám močovej rúry, či močového mechúra a možným vážnejším následkom.

Taktiež je rovnako dôležité vrámci prevencie infekcií močových ciest už od útleho veku učiť dievčatká, že utieranie po močení (a rovnako aj po veľkej potrebe) má smerovať od močovej rúry ku konečníku a nie naopak. Aby sme si infekciu – už toľkokrát spomenutú Escherichiu coli nepresunuli z konečníka do močovej trubice.

Ako teda na infekcie močových ciest? Hlavne prevenciou. Počnúc obmedzením kúpania u bábätiek s vrodenou vývojovou chybou močového traktu, cez hygienu predkožky u chlapcov, po správne utieranie u dievčatiek. A, ak už je cikanie nepríjemné, tak vééééééľa veľa piť a vymočiť tie zablúdené baktérie.

Prečítajte si

Zavádzanie príkrmov

Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.

Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.

Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.

Knižky o stravovaní detí

Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.

Novorodenec II.

Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.