Takýto úvod, plus-mínus vždy rovnaký, som počula už niekoľkokrát. Je mi jasné, že ešte veľmi veľakrát ho počuť budem. A ešte veľmi veľakrát budem musieť položiť maminke, či ockovi niekoľko nasledujúcich otázok, ktoré si kľudne položte, ak máte pocit, že úvodné slovo sa týka aj vás 😉
- Začalo vaše dieťa chodiť do kolektívu? (jasle, škôlka, hernička, bábätkovský krúžok)
- Keď je choré, dáte ho naspäť do kolektívu, keď je úplne fit alebo po pár dňoch domácej liečby?
- Je choré naozaj každý mesiac?
- Máva aj vysoké teploty – nad 38,5°C?
- Pri chorobe je aj výrazne unavené, poležkáva, odmieta jesť? Alebo je v princípe úplne v poriadku (živé, hravé, spí a papá ako zvyčajne) len mu tečie sopeľ a občas zakašle?
- Má mladšieho súrodenca, ktorý je s vami doma?
- Aká bola jeho adaptácia v škôlke?
- Máva časté zápaly priedušiek, laryngitídy, zápaly stredného ucha, či opakovaný zápal pľúc?
- Chrápe? Dýcha ústami? Registrujete, že horšie počuje?
Každá otázka má svoj význam a svoj odkaz pre pediatra. A aj Vy si na základe Vašich odpovedí v duchu, viete zhodnotiť, či je vaše dieťa len štandardne škôlkarsky choré alebo by bolo vhodné vyšetrenie u imunoalergológa, či ušno-nosovo-krčného lekára.
Hneď na začiatok je dôležité si povedať, že je úplne prirodzené a vysoko pravdepodobné, že, keď vaše dieťa začne chodiť do kolektívu, bude častejšie choré, ako keď trávilo väčšinu času doma s vami alebo vonku na ihrisku. Pretože deti sú veľmi kontaktné, je ich veľa v jednej triede a ešte k tomu aj spolu spia v spálničke, kde sú pomerne blízko seba. Naviac ide o úplne obyčajnú štatistiku – čím viac kontaktov, tým väčšia pravdepodobnosť stretu s infekciou.
Choroba ako tréning?
Žiaden rodič si nepraje, aby bolo jeho dieťa choré, trápilo sa v horúčkach, či prevracalo pol dňa. No verte mi, že, keď sa k chorobám postavíte ako k niečomu potrebnému, čo určite spolu zvládnete a, čo vás posilní, budete vidieť, že z mesiaca na mesiac a z roka na rok, zvláda vaše dieťa choroby lepšie, za kratší čas a s miernejším priebehom.

Zdroj: Unsplash.com
Musím s dieťaťom ostať doma?
Tiež je pomerne dôležité, v akom stave sa dieťa do kolektívu vráti. Ak ešte nie je úplne doliečené, oveľa ľahšie znova ochorie, ako, keby ste ho dali do škôlky až v plnom zdraví. Vtedy majú niekedy rodičia pocit, že dieťa je choré v kuse už mesiac. Ale, keď si to bližšie rozoberieme, väčšinou prídeme na to, že nebolo úplne doliečené a ochorelo ďalšou chorobou. Časom zistíte, čo je ešte skoro a, čo už je v poriadku stav, kedy dieťa môžete dať do kolektívu a aj tam chvíľu vydrží v zdraví.
Priebeh ochorenia
Znakom vážnejších ochorení je tiež to, ako dieťa infekcie zvláda. Či nám skáče po hlave, behá po byte, či dome z jednej miestnosti do druhej a vlastne máme celkom problém dať ho trošku do kľudu (aby sa liečilo) alebo je unavenejšie ako zvyčajne, odmieta jesť, pospáva. Staršie deti môžu nabehnúť opäť na poobedný spánok, sú bez nálady, jednoducho vidíme, že organizmus šetrí sily. Lebo ich potrebuje na boj s chorobou. Vtedy samozrejme dieťa necháme, nenútime ho jesť, ak nemá chuť a snažíme sa ponúkať aspoň tekutiny. Tie sú v každej chorobe najdôležitejšie. Dôležité je však to, že, ak sú tie choroby pomerne ľahké, môže ich byť aj desať za rok a stále je to vrámci normy.
Psychika detí

Zdroj: Pexels.com
Prosto psychiku detí treba brať do úvahy a snažiť sa po škôlke dať dieťaťu toľko lásky a trpezlivosti, koľko budeme schopní. Byť s nimi plne prítomní, keď budú s nami. Nech si nás aspoň po škôlke môžu užiť naplno. A tiež im dovoľme vypustiť na nás všetky emócie, ktoré v sebe celý deň tlmili. Ľahké to nie je, najmä, ak to znamená niekoľkominútový vreskot, ale, keď im dovolíme tú emóciu vypustiť a budeme aspoň tíško pri nich čupieť, tiež im pomôžeme v budovaní zdravej psychiky a teda zdravia ako takého.
Prečítajte si
Obezita a nadváha detí
Problém s obezitou a nadváhou je očakávateľný dopad súčasne fungujúcej konzumnej spoločnosti. Zmeniť ho môžeme len my rodičia, tým, ako budeme s deťmi žiť, čo im budeme kupovať a ponúkať. A tiež, a to predovšetkým, čo budeme jesť a robiť my.
Obstipácia – zápcha
Obstipácia alebo zápcha je problém, ktorý môže veľmi potrápiť naše deti. Prečo vzniká, ako ju ju vie pediater správne diagnostikovať, ale hlavne, ako proti nej úspešne bojovať vám prezradí DOKi Katka.
Bruškové boľačky
Existujú v princípe dve hlavné bábätkovské bruškové boľačky. Sú nimi GER alias dojčenský reflux a dojčenské koliky alebo akási celková nezrelosť tráviaceho traktu, nervovej sústavy a celkovej regulácie. O tom, ako na ne prezradí DOKi Katka.
Meningokoková nočná mora
Meningokok je strašiak všetkých rodičov. Pekne po poriadku vám DOKi Katka vysvetlí, čo je meningokok zač a kde sa s ním môžeme stretnúť. Reálne nás táto guľatá baktéria ohrozuje alebo je pravdepodobnosť nákazy minimálna?
Nepovinné očkovanie
Očkovania v detskom veku sú niektoré povinné podľa tzv. očkovacieho kalendára, a potom je niekoľko takých, ktoré sú dobrovoľné. DOKi Katka vám predstaví možnosti očkovaní proti rôznym chorobám a na vás ostáva rozhodnutie či áno alebo nie.