Jedno pravidlo, ktorého sa držím aj ja, ako lekár – bolesť, ktorá dieťa zobudí zo spánku, je na 99,99% vážny znak. U detí nie je ľahké rozoznať, kedy ich bolí bruško, lebo sa veľa napapali alebo veľa napili alebo kašlú tak veľa, že majú z toho svalovicu na bruchu alebo sa im hýbu črievka a oni to pociťujú ako bolesť, ale vlastne len potrebujú ísť kakať. Alebo ich bolí bruško naozaj. Ak dieťa spí a niekde uprostred noci sa zobudí, s veľmi malou pravdepodobnosťou si vymýšľa. Z toho vyplýva, že takúto bolesť určite treba, čo najskôr riešiť s lekárom. Ak je pre dieťa relatívne vydržateľná, môžete počkať na vášho obvodného pediatra, ktorý dieťa pozná a možno bude vedieť, ktorým smerom sa uberať pri riešení bolesti. Ak je však bolesť výrazná, dieťatko je nebodaj k tomu schvátené alebo plytko dýcha, lebo aj dýchanie zhoršuje bolesť alebo má jednoznačne vynútenú úľavovú polohu, z ktorej sa nechce pohnúť, nečakajte do rána a utekajte na pohotovosť. Môže sa jednať o vyššie spomínaný zápal slepého čreva, ale môže ísť aj o bolesť pri celiakii, zápalovom ochorení čreva, nepriechodných črevách, zastavených vetroch, skrútený vaječník, či semenník, zaškrtený pruh, rôzne potravinové intolerancie (laktózová, HIT, ABKM) a mnohé iné.
Na druhej strane, ak má dieťa s bolesťami brucha zvýšenú teplotu, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o infekčnú záležitosť. Či už vírusovú alebo bakteriálnu. Či infekciu črevnú, či dýchačku. Niektoré gastroenteritídy začínajú bolesťou bruška a výstupom teploty a až potom príde hnačka alebo vracanie alebo niekedy ostane len pri bolesti bruška. Rovnako môže byť bolesť brucha sprievodným znakom obyčajného sopľokašľa. Pretože pri bežných infekciách dýchacích ciest sa zväčšujú lymfatické uzliny v oblasti sánky a krku a zároveň s nimi môžu reagovať aj brušné lymfatické uzliny. A to sa prejaví príznakmi z tráviaceho traktu. Už sa mi stalo opakovane, že malý pacient prišiel s bolesťou brucha alebo vracaním, pozreli sme do pusy a tam sa na mňa usmiali dve obrovské hnisavé mandle. A vedela som, že nejde o žiaden apendix, ale o obyčajnú angínu. Ojedinelým prípadom bolesti brucha môže byť aj zápal pohrudnice. Opäť sa jedná o infekciu dýchacieho traktu, ktorá je pomerne vážna. A, paradoxne, neprejavuje sa kašľom, či sopľom, ale práve bolesťou brucha.

Zdroj: Pexels.com
Čo je teda dôležité, je pozrieť sa na ubolené dieťa komplexne. Či má bolesť náhle bez iných ťažkostí alebo je bolesť pri chorobe. So zvýšenou teplotou, či bez. Po jedle, v priebehu dňa, či v noci. Či má vynútenú polohu alebo ju nepotrebuje.
Podľa závažnosti môžeme skúsiť vyriešiť problém v domácom prostredí a veľakrát je to úplne dostačujúce. Pri zhoršujúcej sa tendencii, schvátenosti, či evidentne vynútenej polohe, vyhľadajme, čo najskôr lekársku pomoc.
Prečítajte si
Zavádzanie príkrmov
Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.
Jednotlivé obdobia psychomotorického vývoja v prvom roku života
Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.
Psychomotorický vývoj v prvom roku života vo všeobecnosti
Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.
Vdýchnutie cudzieho telesa a laryngitída
Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.
Knižky o stravovaní detí
Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.
Novorodenec II.
Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.