Isteže, je leto, je horúco, potíme sa, treba piť. My potrebujeme piť, aj deti potrebujú piť. Lenže, potrebujeme piť všetci rovnako? To isté? Rovnaké množstvo? Treba si na niečo dávať špeciálne pozor? Sú nápoje, ktoré sú v lete vhodnejšie, a ktoré sú na čiernej listine? Podľa čoho vieme, či je dieťa dostatočne hydratované a, kedy už treba zvýšiť pozornosť? Tak sa skúsme na to pozrieť pekne poporiadku. Od bábätiek po pubertiakov.
Deti do 6 mesiacov
Detičky, ktoré sú na umelom mliečku, majú takisto vrámci všetkých mliečnych dávok aj dostatok tekutín. A takisto ako u dojčených detí, je objektívnym meradlom hydratácie počet pocikaných plienok a treba ich hlavne adekvátne neobliekať 😊.

Zdroj: Unsplash.com
Deti nad 6 mesiacov
Rok a viac

Zdroj: Unsplash.com
Teplota vody
Môžeme podávať aj vychladený čaj vhodný pre deti (medovkový, kamilkový, bazový). Opäť však treba zdôrazniť, že sa nejedná o chladený, ale len vychladený čaj. A nemal by to byť sladený čaj. Netreba podávať ani žiadny iný sladený nápoj. Sladké nápoje spôsobujú, že máme znova smäd, pijeme pomerne veľa a následne aj veľa močíme. V skutočnosti nám teda nedoplnia tekutiny tak, ako praobyčajná čistá voda z vodovodu.
Väčšie deti
Pre všetky väčšie deti, čo už vedia bez problémov piť z pohára a fľaše, platia tri jednoduché pravidlá o pitnom režime:
Vzdušné oblečenie a pobyt hlavne v tieni, aby sme znížili pravdepodobnosť prehriatia a potenia sa
Pohár s vodu alebo fľaša s vodou vždy na dosah ruky
Piť vodu alebo nesladený čaj izbovej teploty
Prečítajte si
Zavádzanie príkrmov
Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.
Jednotlivé obdobia psychomotorického vývoja v prvom roku života
Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.
Psychomotorický vývoj v prvom roku života vo všeobecnosti
Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.
Vdýchnutie cudzieho telesa a laryngitída
Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.
Knižky o stravovaní detí
Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.
Novorodenec II.
Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.