Domáca prvá pomoc - resuscitácia

Ako sa zachovať a čo robiť v náhlych situáciách, ktoré niekedy hraničia s ohrozením života, či zdravia našich drobcov? Prvá pomoc u detí je predovšetkým v úvode odlišná od tej, ktorú poskytujeme u dospelých. 

Pevná podložka a záklon hlavy

Po tom, ako zabezpečíme pevnú podložku, na ktorú položíme dieťa (ak na nej už nie je), ako prvé si treba spomenúť na tzv. ABC, v angličtine znamenajúce airway breathing circulation. A teda, dýchacie cesty, dýchanie, obeh. Čiže, najprv skontrolujeme dutinu ústnu – ústa, či v nich nie je cudzie teleso, zbytky jedla, čokoľvek, čo tam nepatrí a odstránime to. Následne je potrebné spriechodniť dýchacie cesty. U detí do roka len predsunom sánky. Od roka sa robí aj záklon hlavy (miernym tlakom na čelo) a predsun sánky.

Zdroj: HSE.ie

Dýchanie z úst do úst a masáž srdca

Ďalší krok je špecifický pre detský vek. Keďže zástava obehu nastáva u detí vo veľkej väčšine prípadov, kvôli zástave dýchania, robí sa u detí úvodných 5 vdychov. Ľudia väčšinou vedia, že u dospelých je najčastejšou príčinou zástavu obehu, zástava srdca ako takého. Deťom však srdiečko funguje fantasticky (pokiaľ sa nejedná o deti s vrodenou vývojovou chybou srdca) a väčšinou zastane sekundárne. Čo znamená, že prvotná príčina je inde – buď v zástave dýchania (čo je najčastejšie) alebo skrz veľké krvácanie, šok, či iné. Práve preto, ak u dieťatka zistíte, že nejaví známky života, akonáhle vyčistíte ústa a spriechodníte dýchacie cesty, treba uskutočniť 5 úvodných vdychov. U malých bábätiek sa dýcha do nosa a úst zároveň, u väčších, kde už to nie je možné, nosné dierky stlačíme (zavrieme) a dýchame do úst. Približne jednu sekundu. Päť krát za sebou sekundový vdych.

Následne začneme stláčanie hrudníka. U detí sa stláča dolná pólka hrudnej kosti, buď 2 prstami u najmenších bábätiek, neskôr jednou rukou, neskôr oboma. U malých bábätiek je možné obopnúť hrudník oboma rukami a stláčať palcami. Stlačenie by malo byť približne do tretiny hrúbky hrudníka a treba ich urobiť 30. Rýchlosť stláčaní by mala byť taká, aby sa nám podarilo 100-120 stlačení za minútu. Keď si budete v duchu spievať Rolničky, rolničky a budete stláčať do rytmu, mali by ste sa vojsť do tohto rozmedzia. Po 30 stlačeniach uskutočníme dva vdychy a pokračujeme ďalej v tomto pomere 30 ku 2. Po minúte oživovania, voláme prvú pomoc – čiže 155 alebo 112.

Ak nechcete podávať dýchanie z úst do úst z nejakých dôvodov, je dôležité poskytnúť aspoň masáž srdca a, teda, stláčanie hrudníka v správnom rytme.

Zdroj: baby-arabia.com

Zopakovanie

Zopakovanie – tvrdá podložka, vyčistenie ústnej dutiny, spriechodnenie dýchacích ciest, 5 úvodných vdychov, 30 stlačení hrudníka, 2 vdychy, a potom už len dookola 30 stlačení a dva vdychy. Buď do príchodu pomoci alebo do objavenia sa známok života. Reakcie na podráždenie (v tomto prípade naše oživovanie – dieťatko reaguje na našu činnosť), kašľanie, či začatie normálneho dýchania. Ak dieťatko začne dýchať, ale ostáva v bezvedomí, dáme ho do stabilizovanej polohy alebo aspoň do akejsi polohy na boku. Aby sme zabránili zapadnutiu jazyka.

Prečítajte si

Zavádzanie príkrmov

Po období výlučne mliečnej výživy, začíname podávať bábätku tuhú stravu. tzv. príkrmy. DOKi Katka vám vysvetlí kedy s príkrmami začať, aké potraviny sú pre vaše dieťa vhodné a ktorým sa vyvarovať. Skrátka dozviete sa všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Ako sa vyvíja vaše bábätko počas jednotlivých mesiacov života? Kedy a ako mu pomôcť a kedy naopak byť iba pozorovateľ? V novom blogu zistíte, aké pohybové úspechy by malo získať vaše bábätko počas intenzívneho prvého roku života.

Nielen v počiatočnom období, ale aj ďalšie mesiace je dôležité, čo s dieťatkom robíme alebo niekedy práve naopak nerobíme. Prečítajte si o psychomotorickom vývoji v prvom roku života, o symetrickosti pohybov či o ich postupnosti.

Viete aký je rozdiel medzi vdýchnutím cudzieho telesa a laryngitídou? Viete ako postupovať pri oboch situáciách? V novom blogu vás DOKi Katka naučí účinne vyriešiť útrapy vášho dieťatka, ktoré môžu nastať veľmi nečakane.

Knižky o stravovaní detí

Zaujíma vás ako prispôsobiť dojčenskú stravu rodine? Viete, aké sú výživové hodnoty jednotlivých potravín? V článku o knihách o detskom stravovaní vám poradíme aj takú, v ktorej nájdete dôvod, prečo čítať zloženie potravinových výrobkov.

Novorodenec II.

Vysvetlíme vám najčastejšie ťažkosti, ktoré novorodenec môže prvé týždne života mať a, ako sa mu dá pomôcť. Čo pre jeho lepší budúci život môžete urobiť už od prvých okamihov po pôrode, čo robiť pre seba a ako si užiť prvé spoločné chvíle.