Dnes si vysvetlíme najčastejšie infekčné choroby s prejavmi na koži. Čo s tým, či sú vážne alebo neškodné, či môžeme ovplyvniť prejav na koži alebo nemáme, ako.
Ruky-nohy-ústa
Čo myslíte, kde budú prejavy tejto choroby najviditeľnejšie? Jasné, na rukách, nohách a v okolí úst, či v dutine ústnej. Vyskytnú sa deti, ktoré majú klasický prejav a vtedy je diagnóza úplne jasná a jednoduchá. Dieťa môže spočiatku sopliť, neskôr sa pridajú horúčky, a potom sa objavia rôzne prejavy na koži. Môže sa jednať o červené bodky približne od 1mm do 1cm, môžu sa vyskytnúť aj pľuzgieriky ako pri kiahňach, môže sa neskôr koža ošúpať na prstoch rúk, či nôh. Aj bez toho, aby boli predtým na nej vyrážky. Vyrážky typu áft môžu byť aj vnútri v ústach, okolie úst môže byť len začervenané, no môžu tam byť ružovkasté bodky, či vyrážtičky, či pľuzgiere. Prejavy sú naozaj veľmi rôznorodé, aj preto, že túto chorobu spôsobuje viac druhov vírusov. A taktiež môže mať dieťa len jednu jedinú vyrážku alebo sa mu môže len ošúpať prst na nohe alebo môže mať len pár áft v ústach alebo mať len sopeľ a zvýšenú teplotu. Že sa jedná o ruky-nohy-ústa vieme, buď podľa toho, že niekto v okolí dieťatka túto chorobu mal v jednoznačnom prejave a niekedy v období pred, či po, či počas boli v kontakte alebo to môžeme predpokladať, lebo je v súčasnej dobe epidémia tejto choroby. Choroba sa šíri spočiatku kvapôčkami a neskôr po odoznení akútnych príznakov tzv. fekálno-orálnym prenosom – čo znamená, že dieťa vylučuje vírus stolicou ešte niekoľko mesiacov. Preto by deti po chorobe ruky-nohy-ústa nemali chodiť na hodiny plávania s inými deťmi. Čo sa týka liečby, keďže sa jedná o vírus, máme možnosť symptomatickej liečby. Ak sú horúčky nad 38,5, tak podávať lieky od teploty, taktiež navýšiť príjem vitamínov, probiotiká, tekutiny. Na afty v ústach je najlepší Propolis, no, ak to Vaše dieťa netoleruje, môžete skúsiť potierať Kalobou, či Tantum Verde. Vyrážka na koži ustúpi spontánne. Môžete pomôcť hojeniu, no nie je to nutné.
Herpetická stomatitída
Táto choroba, ľudovo nazvývaná slintavka, je prvým prejavom infekcie herpetickým vírusom. To, čo mávajú dospeláci, ako opar na perách, môže byť u detí veľmi nepríjemná infekcia. Prejavy sú na perách a v ústach, ako pľuzgiere a afty. Ak ich je veľa, sú veľmi bolestivé, dieťa veľa sliní, môže mať vysoké horúčky aj 5-7 dní, nechce nič jesť, ani piť a môže mu hroziť dehydratácia. Preto u takýchto detí treba sledovať močenie – mokré plienky, ak majú fontanelu, tak aj fontanelu. Ak plienky nie sú mokré viac ako 8 hodín, či dieťa má preliačenú fontanelu dovnútra, či výrazne pulzuje aj mimo plač, je nutné vyhľadať lekársku pomoc, najlepšie rovno v najbližšej nemocnici (v Bratislave detské infekčné). Pretože s veľkou pravdepodobnosťou bude dieťa potrebovať infúznu liečbu na doplnenie tekutín, ktoré nedokáže boľavými ústami samo prijať. Keďže sa jedná o vírus, opäť nemáme inú možnosť ako tlmiť horúčku, doplniť vitamíny, probiotiká a ošetrovať prejavy v ústach Propolisom alebo inými tinktúrami, ktoré hoja a liečia. Ak má dieťa áft pár, dokáže piť a darí sa vám zrážať teplotu, zvládnete to aj doma. Najdôležitejší je príjem tekutín a správna liečba horúčky.
Ovčie kiahne
Kto by nepoznal ovčie kiahne. Skoro každý sme si ich zažili, vieme, čo to obnáša, ako rodičia sa do toho zrovna nehrnieme, lebo to bude znamenať dvojtýždňovú liečbu v domácom prostredí a ubolené dieťa. Avšak je to len uhol pohľadu, lebo napríklad v takom Írsku je bežné, že sa organizujú kiahňové párty, kedy kiahňové dieťa zvolá k sebe všetkých kamošov, aby si to rýchlo odkrútili. Lebo je pravda, že škôlkársky vek je na kiahne najvhodnejší a skôr, či neskôr, si tým asi musia všetky deti prejsť. Teda pokiaľ ich nezaočkujete. Ak ich zaočkujete, vyhnete sa tomu. Ale, ak sa k Vám kiahne dostanú, s veľkou pravdepodobnosťou si to spočiatku ani neuvedomíte, lebo začínajú ako obyčajný sopeľ. Takže také dieťa zvyčajne ešte stihne nakaziť niekoľko kamošov, lebo číry sopeľ je väčšinou neškodný a vy nemôžete vedieť, že práve tento je ten kiahňový. Po tejto fáze sopľa sa objavia vyrážky, častokrát aj s výstupom teploty. Častokrát aj nad 38,5. Vyrážky sú najprv také ružové pupence, neskôr sa v nich objaví vodnatý pľuzgier, ten neskôr zhnisá, praskne a zaschne. S každým novým výsevom stúpa teplota. Vyrážky sú na celom tele a musia byť aj vo vlasatej časti hlavy. Niekedy sa stane, že má dieťa kiahňovo vyzerajúcu vyrážku. Ale pokiaľ je len na častiach kože, ktoré sú prístupné napríklad komárom alebo ich je len pár a v hlave žiadna, s veľkou pravdepodobnosťou sa nejedná o kiahne. Ak, ale Vaše dieťa kiahne má v prejave, aký sme si popísali, je potrebné to nahlásiť ošetrujúcemu pediatrovi a ostať doma až do zaschnutia poslednej vyrážky. Vtedy už dieťa nie je infekčné. Čo sa týka liečby, budem sa opakovať, lebo sme opäť pri vírusovom ochorení – tekutiny, lieky na horúčku, vitamíny, probiotiká. Na prejavy na koži je vhodný slabunkoružový hypermangánový kúpeľ, po kúpaní osušiť pokožku veľmi jemne, skôr akoby pocapkať uterákom, určite nie šúchať. Cez deň potierať vyrážky preparátom Tanno hermal, či iným, aké Vám odporučí lekárnik. Keďže vyrážky svrbia, je možné predpísať Fenistil menším deťom alebo Dithiaden deťom väčším, ktoré síce neovplyvnia chorobu, ale utlmia pocit svrbenia.
Zdroj: fldscc.com
Šiesta detská choroba
Vcelku známa choroba, vyskytujúca sa u detí od 6 mesiacov do 2-3 rokov. Po troch dňoch pomerne vysokých horúčok 38-39°C (či viac) tieto spontánne ustúpia a objaví sa výsev na tele. Väčšinou sa jedná o slabunkoružové až červenkasté okrúhle fliačky nevystupujúce nad plochu, ktoré môžu byť na trupe, ale aj na končatinách. Po zatlačení na fliačik badáme blednutie. Toto je dôležitý znak vo všeobecnosti. Pri každej vyrážke, či prejave na koži, treba skúsiť zatlačiť na morfu (vyrážku/pupák/fľak), a keď tento pri zatlačení bledne, nejedná sa o nič vážne. V opačnom prípade, treba urgentne vyhľadať lekársku pomoc. Pri šiestej detskej chorobe však lekára zvyčajne nepotrebujeme, lebo, ako pri každom vírusovom ochorení, aj tu je dôležité, zrážať teploty správne dávkovanými liekmi na horúčku a dopĺňanie tekutín. Opäť môžeme pridať vitaminoterapiu a probiotiká. No nie je to nutné.
Meningokoková sepsa
Jediná naozaj škaredá choroba zo všetkých menovaných. Jediná, pri ktorej, keď zatlačíme na fľak, tento ostáva červený. Jediná, nevyspytateľná a nepredvídateľná. Teda, žiaľ, vieme predvídať jej priebeh, ale nevieme predvídať, u koho vôbec vznikne. Dochádza tu k stretnutiu výrazne vnímavého jedinca s preňho veľmi nebezpečnou baktériou. Niektorí ľudia si nosia meningokoka v nose celý život a nič im nerobí. A potom sa dostane ten istý menigokok do nosa bábätku a nedopadne to dobre. Ale, aby som Vás nestrašila, je to jedno z niekoľko viac ako stotisíc. Naozaj je to záležitosť raritná, práve preto, že tie faktory zlého priebehu sú evidentne veľmi špecifické. No najčastejšie sa to stáva v komunitách, kde sa združuje veľa ľudí pokope, kedysi sa týkala kasární, a tak podobne. Väčšina lekárov nezažije takého pacienta po celý svoj život. Ale, tí, čo ho zažijú, vyzerá to asi nejako nasledovne – ochorenie začína výstupom teploty nad 38C, pacient je postupne stále viac unavený, buď podráždený alebo nereaktívny a pridajú sa červené až purpurové fliačky. Od niekoľko milimetrov, neskôr až po veľké fľaky. Najskôr v oblastiach tenučkej pokožky – za ušami, v okolí slabín, na krku, pod pazuchami, neskôr sa objavujú na celej koži. V tejto fáze už pacient potrebuje starostlivosť na intenzívke (a, žiaľ, táto fáza prichádza len niekoľko hodín po prvom výstupe teploty). Preto, ak by raz v živote niekto videl vyrážku, čo nebledne po zatlačení, okamžite na pohotovosť. To je nadôležitejšie.
Zdroj: pexels.com
Piata detská choroba
Táto choroba sa týka detí v školskom veku, najčastejšie sa vyskytuje v jesenno-zimnom období. Deti nemávajú horúčku, len sa im začervenajú líčka a neskôr sa pridá akoby čipkový výsev na predlaktiach a stehnách. Ojedinele môžu byť aj ružovkasté fliačky na hrudníku. Niekedy dei udávajú svrbenie. Choroba spontánne odoznie. Keďže je vírusového pôvodu, môžete podať vitamíny, či probiotiká, prípadne prvogeneračné antihistaminiká proti pocitu svrbenia.
Šarlach
Dnes pomerne ojedinelá komplikácia streptokokovej angíny. Popri klasických príznakoch angíny (bolesť hrdla, opuchnuté hnisavé mandle, vysoké teploty nad 38°C) sa objaví začervenanie pokožky tváre a hrudníka s vyblednutím okolo úst a nosa a zintenzívnením v zhyboch. Ako sú podpazušia, slabiny, krk. Na podnebí sa môžu vyskytnúť purpurové fliačky, jazyk je špecificky sfarbený, tzv. malinový jazyk. Pri liečbe penicilínom ustupujú všetky prejavy, avšak pri šarlachu treba byť ostražitejší aj po vyliečení. Pretože s odstupom niekoľkých týždňov sa môže objaviť autoimunitný zápal kĺbov alebo obličiek.
Parainfekčné exantémy
Okrem týchto pomerne známych a častých infekčných ochorení s prejavmi na koži existuje veľké množstvo ďalších infekčných ochorení, ktoré môžu byť sprevádzané prejavmi na koži. Či pri ochorení s prejavmi z horných dýchacích ciest alebo pri chorobe so zvýšenými teplotami, či pri hnačkovitých ochoreniach, môžu sa vyskytnúť aj prejavy na koži. Niekedy ako fliačiky, niekedy ako pupienky, niekedy na tele, niekedy na končatinách. Prejavov je nespočetne veľa, no vo veľkej väčšine odoznejú spontánne a sú súčasťou neškodných vírusových ochorení.
A úplne samostatnou kapitolou sú infekčné ochorenia s prejavmi na koži z oblastí exotických, ako škvrnitý týfus, brušný týfus, hemoragické horúčky, či parazitické ochorenia.
O tých môžeme pokecať niekedy pri osobnom stretnutí.
Sú fascinujúce, no pre náš bežný život sú vedomosti o nich bez praktického využitia.